nedeľa 10. augusta 2014

Tagliatelle s pečenou tekvicou

Ďalšia variácia na tekvicu, tentokrát maslovú, s trochou byliniek na balkóne a o zaujímavý obed je postarené :)

Budeme potrebovať (4 porcie):
- asi 250 g cestovín (tagliatelle, pappardelle, snáď aj farfalle) 
- 1 kg maslovej tekvice
- 2 vetvičky tymiánu
- pár lístkov šalvie
- 50 g masla
- mandľové lupienky
- olivový olej
- soľ 



Tekvicu ošúpeme, zbavíme jadierok a nakrájame na tenké plátky. Rúru si predhrejeme na 180 stupňov. Do pekáča dáme tekvicu, premiešame s 2 lyžicami olivového oleja, pridáme lístky tymiánu a soľ a poriadne premiešame. Pečieme asi 20 minút, kým tekvica nezmäkne a jemne neskaramelizuje. 
Dáme variť cestoviny a zatiaľ si na troške olivovového oleja opražíme na panvici trochu mandlí. Keď už máme hotovo, mandle presypeme bokom do misky, panvicu utrieme papierovou utierkou do čista a pridáme maslo, ktoré rozohrejeme. 


Doň dáme šalviu, cestoviny a tekvicu. Premiešame, aby sa cestoviny obalili maslom.
Jednotlivé porcie posypeme ešte opraženými mandľami. Dobrú chuť!

utorok 5. augusta 2014

Špagetové muffiny s hráškom a šunkou

Tento recept som našla v časopise Dobré jedlo, vyzeralo to dobre i chutne, tak som skúsila.

Na 12 kúskov budeme potrebovať:
- 100 g šunky (dala som údenú)
- 200 g špagiet
- 200 ml mlieka
- 4 vajcia
- 150 g hrášku
- 50 g strúhaneho syra
- 1 cottage cheese 
- 2 lyžice nasekanej petržlenovej vňate
- čierne korenie
- soľ
- tuk na potretie formy

Špagety uvaríme, medzitým si nakrájame šunku a v mise vyšľaháme mlieko s vajíčkami, ktoré osolíme a okoreníme. Uvarené špagety zmiešame so šunkou a hráškom a pomocou lyžice a vidličky natočíme špagetovú zmes a premiestnime ju do muffinovej formy, ktorú sme predtým vymastili tukom.


Špagety zalejeme mliekovo-vajíčkovou zmesou a na vrch každej muffinky dáme nastrúhaný syr. Pečieme vo vyhriatej rúre na 200 stupňov asi 20 minút.



Počas pečenia si ešte zmiešame cottage cheese s nasekanou petržlenovou vňaťkou. Túto zmes potom dáme na upečené muffiny. Dobrú chuť.

Dusený králik s rozmarínom

Tak na tento recept od Marcela Ihnačáka z Lidl kuchyne som sa chystala od Veľkej noci a konečne prišiel ten správny čas. Králika som naposledy jedla asi na základnej škole, keď dedko nejakého milého zajačika poslal na onen svet a otec ho v nedeľu spravil na obed, ale vôbec som si nepamätala, ako to chutilo.

Budeme potrebovať:
- 1 celý králik
- morská soľ
- čierne korenie
- hladká múka
- olivový olej
- 10 strúčikov cesnaku
- 4 vetvičky čerstvého rozmarínu
- 200 ml suchého bieleho vína
- 500 ml kuracieho alebo zeleninového vývaru
- 4 lyžice masla
- 250 g čerstvého špenátu
- biely chlieb

Králika umyjeme, odrežeme krvavé a mastné časti a naporcujeme ostrým nožom na menšie časti. Osolíme a okoreníme. V hrnci si rozpálime väčšie množstvo olivového oleja, v ktorom sprudka opečieme králika obaleného v hladkej múke do zlatohneda zo všetkých strán. Pridáme 6 roztlačených strúčikov cesnaku, lístky z rozmarínu a premiešame. Králika podlejeme vínom. Počkáme, kým sa alkohol odparí a potom králika zalejeme vývarom tak, aby bolo mäso ponorené asi do 2/3. Pod pokrievkou dusíme asi 35-40 minút, pokým nie je mäso mäkké. Občas králika obrátime, aby sme každý kúsok mali v omáčke. Nakoniec pridáme na zjemnenie omáčky do hrnca asi 2 lyžice masla, ktoré necháme v omáčke rozpustiť, hrniec už môže byť odstavený z varenia, maslo dôjde aj samo :)
Medzitým si pripravíme špenát. Ten umyjeme a vysušíme. Na panvici si rozpálime trochu olivového oleja a asi 2 lyžice masla, pridáme na drobno nakrájané 4 strúčiky cesnaku, ktorý opražíme dozlatista. Pridáme špenát, ochutíme soľou a čiernym korením. Sparíme za asi 30 sekúnd a máme hotovo.
Teraz si ešte ugrilujeme chlebíky. Grilovaciu panvicu jemne pokropíme olivovým olejom, keď je už rozohriata, poukladáme na ňu chlebíky, ktoré opečieme z oboch strán.


Na opečené chlebíky rozvrstvíme špenát, naň dáme králika a polejeme omáčkou. Je to fakt delikatesa! Aj keď úprimne, neviem či by som vedela rozoznať, že to nie je kuracie mäso :) V každom prípade to bola mňamka.

Cuketové placky

Tak cuketový ošiaľ vrcholí v podobe placiek :) Dočítala som sa, že hoci si myslíme, že ide o zeleninu, tak z botanického hľadiska ide o ovocie. To som nevedela, ale tak dáva to zmysel, dyňu (vodný červený melón) v pohode považujem za ovocie.

Budeme potrebovať:
-1 strednú mladú cuketu 
- 3 stredné zemiaky
- asi 5 lyžíc ovsených vločiek
- asi 5 lyžíc celozrnnej špaldovej múky
- 1 vajce
- 3 strúčiky cesnaku
- soľ 
- majoránku
- kurkumu
- mleté čierne korenie
- štipka prášku do pečiva
- slnečnicový olej


Cuketu dôkladne umyjeme, vysušíme, odrežeme kraje a na jemno nastrúhame, nemusíme ju šúpať, na rozdiel od zemiakov :). Tie nastrúhame tiež na jemno, pridáme k cukete, premiešame a pridáme vločky, múku, prášok do pečiva, vajíčko, rozpučený cesnak a dochutíme soľou a čiernym korením podľa chuti. Nakoniec pridáme ešte kurkumu, asi 1 lyžičku, len kvôli sfarbeniu, bude to zaujímavejšie, no na celkovej chuti to nie je až tak poznať. Cesto by malo byť tak primerane husté, ale stále vláčne. Cuketa pustila trochu vody, ale nezlievala som ju, múka to vsaje a premiešaním sa to stratí.
Na panvici si rozpálime olej a lyžicou kladieme na panvicu cesto, ktoré lyžicou utľapkáme na placky hrúbky asi 7 mm. Opekáme z oboch strán a prebytočný tuk po vybraní z panvice odsajeme priložením papierovej utierky. Podávame so zeleninovým šalátom, kyslými uhorkami, tvarohom, ako ma kto rád.


Pôvodný recept bol bez zemiakov, ale chcelo by to 2 cukety, ktoré som nemala, tak z toho vznikla táto cuketovo-zemiaková kombinácia, veľmi podobná klasickým zemiakovým plackám, len tieto sú podľa mňa trochu jemnejšie. Dobrú chuť!