pondelok 30. júna 2014

Toskánsky koláč

Budeme potrebovať:
- 200 ml sladkého bieleho vina
- 175 ml olivového oleja
- 220 g hladkej múky
- 130 g trstinového cukru
- 3 vajcia
- nastrúhaná kôra z 1 pomaranča
- nastrúhaná kôra z 1 citróna
- 1 ČL prášku do pečiva
- 200 g bezkôstkového hrozna
- 3-4 PL trstinového cukru na posypanie
- 2-3 PL píniových orieškov


Najprv si privedieme víno k varu a na miernom ohni varíme, kým sa neodparí na približne 1 dcl. Necháme vychladnúť. Vajcia vyšľaháme s cukrom, pridáme olej, kôru z citróna i pomaranča, múku a prášok do pečiva. Poriadne premiešame a napokon pridáme vychladnuté víno a opäť premiešame. Cesto vlejeme do vymastenej a múkou vysypanej tortovej formy.


Na vrch poukladáme hrozno, posypeme opraženými píniovými orieškami a trstinovým cukrom. Pečieme pri teplote 180 stupňov asi 35 minút.











Tuším na ostalo nejaké víno :) Na zdravie a dobrú chuť!

sobota 14. júna 2014

Malinový koláč s tvarohom

Tak tento koláčik som našla na blogu Adriany, vyzeral lákavo, nedalo mi neskúsiť, a fakt, je to nebo! :) Dala som doň menej cukru, ako bolo v pôvodnom recepte, úplne to stačilo.

Na plech 30 x 40 cm budeme potrebovať:

sušienkový základ:
- 300 g maslových sušienok
- 80 g rozpusteného masla 

tvarohová plnka:
- 500 g tvarohu (ja som dala mäkký)
- 500 g mascarpone
- 3 PL solamylu
- nastrúhaná kôra z jedného citróna
- 125 g kr. cukru
- 7 vajec

malinová vrstva:
- 2 x 350 g mrazených malín 
- 1/2 vanilkového  cukru
- 500 ml šľahačkovej smotany
- 1 balíček práškovej želatíny
- 3 PL práškového cukru 

ozdoba:
- 50 g bielej čokolády
- 3 PL lyžice sladkej smotany (ja som nemala, tak som dala mlieko)
- lístky mäty



Sušienky rozdrvíme, pridáme rozpustené maslo, premiešame a zmes dobre utlačíme na plech. Dáme to zatiaľ do chladničky a ideme si pripraviť tvarohovú plnku. Medzitým si ešte predhrejeme rúru na 175 stupňov a jedno balenie malín necháme rozmrazovať. Tvaroh, mascarpone, solamyl, kôru z citróna a cukor dobre vymixujeme a do tejto zmesi postupne po jednom prišľahávame vajíčka. Tvarohovú zmes vylejeme na sušienkový základ.












Pečieme pri teplote 175 stupňov 15 minút, potom teplotu stiahneme na 120 stupňov a pečieme ďalších 30 minút, po 15 minútach som už však na vrch dala alobal, aby sa to nepriprieklo ešte viac.
Koláč necháme vychladnúť a ideme si pripraviť malinovú plnku.








Želatínu necháme napučať v 4 lyžiciach vlažnej vody. Rozmrazené maliny rozmixujeme a prepasírujeme cez sitko, aby sme sa zbavili jadierok. Želatínu zahrejeme, až kým sa nerozpustí a pridáme dve lyžice prepasírovaných malín. Pozor, tie nesmú byť studené, aby to nezhrčkavelo. Tak som ich šupla na pár sekúnd do mikrovlnky a bolo to OK. Postupne som do želatíny pridala všetky maliny a nakoniec vanilkový cukor. Šlahačku vyšľaháme s práškovým cukrom do tuha.





Do šľahačky postupne pridávame a premiešavame malinovú zmes so želatínou. Nakoniec pridáme ešte nerozmrazené maliny, premiešame a rozotrieme na vychladnutú tvarohovú plnku.










Koláč dáme do chladničky minimálne na 3 hodiny, ja som ho piekla večer, takže bol v chladničke celú noc. Ráno som ho ešte pofŕkala bielou čokoládou, ktorú som rozpustila v malej rajnici a vymiešala s mliekom (keďže smotanu som nemala).









Koláč pokrájame na kocky, podávame ozdobený mätou, prípadne malinami. 
Najlepšie chutí vychladený a s radosťou si ho dáte aj v teplé dni.

pondelok 9. júna 2014

Kokosový zákusok s krémom z vaječného likéru

Tak tento recept prosím pekne je dobrá zmeska, ktorú si vymyslel môj brat. Upeč niečo kokosové, čo zmizne v kancelárii za 5 minút a mohlo by to byť aj trochu alkoholické. Napríklad ako alžírska káva. Tak som googlila a spojila viacero receptov do tohto:
Na cesto budeme potrebovať:
- 6 vajec
- 170 g kryštálového cukru
- 220 g polohrubej múky
- 20 g kakaa
- 1 1/2 KL prášku do pečiva
- štipka soli
- 6 PL oleja
- 4 PL vody
- džem na potretie piškóty

Žĺtka našľaháme s cukrom dopenista, pridáme olej, prešľaháme, vodu a prešľaháme. Potom pridáme múku zmiešanú s práškom do pečiva a kakaom. Bielka vyšľaháme so štipkou soli a postupne pridáme k žĺtkovej zmesi. Cesto vylejeme na plech vyložený papierom na pečenie a pečieme pri teplote 190 stupňov cca 20 minút. Z piškóty stiahneme papier a vrátime ju späť na plech. Ešte teplú potrieme džemom. 

Pripravíme si kokosovú plnku:
- 200 ml mlieka
- 125 g stuženého tuku
- 150 g kryštálového cukru
- 250 g strúhaného kokosu


Mlieko s cukrom a tukom (ja som dala Heru) zahrievame, kým sa cukor a tuk neroztopia. Potom pridáme kokos a krátko povaríme, kým sa mlieko trochu vyvarí. Kokosová hmota sa nesmie veľmi vyvariť, lebo potom bude plnka suchá a bude sa rozpadávať. Ešte teplú plnku rozotrieme na piškótu.









Nasleduje krém z vaječného likéru:
- 6 plátkov želatiny
- 2 vajíčka
- 75g masla 
- 60g pr. cukru
- 1 vanilkový cukor
- 250 ml šľahačky
- 200 ml vaječného likéru
- strúhaná čokoláda na ozdobenie


Želatínu dáme napučať do trochu studenej vody, zatiaľ rozdelíme vajíčka na bielky a žĺtky. Maslo, pr. cukor a van. cukor vymiešame, pridáme žĺtka a prešľaháme. Želatinu vyžmýkame a dáme zohriať do hrnca, aby sa rozpustila. Hrniec vezmeme z plameňa a postupne miešaním pridávame vaječný likér. Potom si vyšľaháme šľahačku a zvlášť tie dve bielka. Do maslového krému, ktorý sme si pripravili na začiatku, postupne primiešavame želatinu s likérom, potom postupne šľahačku a nakoniec sneh z bielkov. Rozotrieme na kokosovú plnku a vrch posypeme strúhanou čokoládou. Dáme do chladničky. 



Dobrú chuť!

nedeľa 8. júna 2014

Indický karfiol

Ak ste aj vy znudení z jedinej úpravy karfiolu, na ktorú sme na Slovensku zvyknutí a okrem toho vás ešte navyše trápi aj "zdravosť" tejto vyprážanej verzie, skúste tento recept, ktorý je tak trochu exotický, ale ak máte radi indické chute, bude sa vám to páčiť.

Na 2 porcie potrebujeme:
- drvený koriander
- drvený kmín
- chilli
- soľ
- sézam
- tymián
- kurkuma alebo kari korenie
- olivový olej
- 1 menší karfiol
- 1 sáčok ryže vo vrecku
- 1 biely jogurt
- hrsť strúhaného kokosu
- trochu masla

V mažiari treba podrviť všetky koreniny zo začiatku listu ingrediencií, ide to aj v miske :). Pridáme trochu olivového oleja a koreniny poriadne zmiešame.


Následne koreniny dáme do zapekacej misky, do ktorej vložíme aj ružičky umytého a vysušeného karfiolu. Misku prekryjeme (napr. alobalom) a dobre pretrasieme, aby sa karfiol obalil v koreninovej zmesi. Dá sa to samozrejme spraviť aj ručne. Dáme piecť do rúry (160 stupňov) asi na pol hodinku, kým karfiol nechytí farbu a trochu nezmäkne.



Medzitým si uvaríme ryžu a pripravíme omáčku, ktorú si toto jedlo pýta, aby to nebolo suché. Ako keď k vyprážanému karfiolu dávame tatarskú omáčku. Na troche masla opražíme strúhaný kokos, ktorý potom zmiešame s bielym jogurtom. A exotická večera/obed je na svete :)

Čokoládová torta

Tak toto je variácia na detskú trubičkovú tortu s lentilkami pre dospelého :) Čokoládovej plnke však neodolá ani dôchodca, je fakt famózna!
Na korpus budeme potrebovať:
5 vajec
24 dkg kr. cukru
1,5 dcl vlažnej vody
1 dcl oleja
30 dkg polohr. múky
1/2 prášku do pečiva
(džem na potretie korpusu)


Žĺtka vymiešame s cukrom, pridáme vodu, prešľaháme, pridáme olej, prešľaháme. Pridáme múku s práškom do pečiva, premiešame a napokon pridáme postupne sneh z bielkov. Vylejeme do vysypanej formy a pečieme asi 30-35 minút pri teplote 180 stupňov.
Tento korpus by mal byť dostatočne vysoký, aby ste ho vedeli prekrojiť na 3 časti.








Čokoládová plnka s nutelou:
2 čokoládové pudingy
0,5 l mlieka
2 lyžice kr. cukru
4 lyžice nutely
3 kocky horkej čokolády
350 g masla
4 lyžice prášk. cukru


Spodnú a strednú časť korpusu potrieme džemom, a na ten budeme dávať čokoládovú plnku. Tu si pripravíme nasledovne: z mlieka, pudingu a cukru uvaríme puding, bude taký echt čokoládový. Ešte do horúce vmiešame nutelu a horkú čokoládu. Necháme vychladnúť, ale občas premiešame, aby sa nám na pudingu nevytvorila koža. Medzitým si maslo vymiešame s cukrom a keď je puding už vychladený postupne ho vmiešame do maslovej zmesi. Plnkou naplníme všetky poschodia, i celú tortu, ktorú dáme do chladničky.





Zdobenie:
2 balenia trubičiek (ja som našla také 160 gramové)
lentilky/kandizované ovocie
stuha

  
Tortu napokon zdobte až v deň, kedy sa bude podávať, aby sa vám trubičky nerozmočili (to mi poradila kamarátka Soňa :). Trubičky teda prekrojíme na polovicu (čo u mňa znamenalo cca do výšky torty), poukladáme po odvode - krém by ich mal udržať.








Trubičky zatiahneme mašľou a nedokonalosti vyhladenia krému na vrchu zakamuflujeme napr. kandizovaným ovocím, ja som mala doma pomaranč. Pre deti by boli efektné lentilky po celej ploche.
Dobrú chuť! :)