štvrtok 20. novembra 2014

Sépiové špagety s kaviárom

Čo s čiernymi špagetami, ktoré dostanete ako výslužku po niekoho ceste v Taliansku? Ja som trochu googlila a na nejakej nemeckej stránke našla tento recept. Opäť, veľmi jednoduchý, chuť skvelá.

Na 2 porcie potrebujeme:
- 200 g sépiových špagiet
- 15 g masla
- šťavu z polovice citróna
- 20 g strúhaného parmezánu
- asi 120 ml šľahačky
- 25 g červeného kaviáru
- 20 g píniových orieškov
- soľ, mleté čierne korenie

Na suchej panvici opražíme píniové oriešky, keď chytia farbu, dáme ich bokom. Na panvici necháme roztopiť maslo, medzitým dáme variť špagety v osolenej vriacej vode. Do roztopeného masla vyšťavíme polovicu citróna a trochu spolu povaríme. Pridáme šľahačku, soľ a korenie a na jemnom ohni varíme asi 5 minút. Odstavíme. Hotové špagety dáme do omáčky, premiešame, pridáme nastrúhaný parmezán a opäť dobre premiešame - parmezán by sa mal "roztopiť", keďže všetko máme poriadne teplé. Na záver pridáme oriešky a kaviár, premiešame a rovno servírujeme.


Dobrú chuť!

nedeľa 9. novembra 2014

Rizoto s údeným lososom a citrónom

Tak opäť rizoto, tentokrát trochu netradičné ingrediencie, ale ako vždy, experimentovanie stálo za to.

Na 4 porcie budeme potrebovať:
- 300 g ryže na rizoto
- 125 g údeného lososa
- 2 väčšie ružičky brokolice (nemusí byť)
- nastrúhaná kôra a šťava z pol citróna
- 3 vetvičky čerstvého tymiánu
- 1 l vývaru
- 1 dl bieleho vína
- 1 menšia cibuľa
- olivový olej
- 1 PL masla

Na olivovom oleji si opražíme na drobno nakrájanú cibuľu, pridáme ryžu a pražíme, kým nie je sklovitá. Podlejeme vínom. Až keď sa víno odparí, pridávame postupne po žufanke vývaru a miešame vždy, pokým sa vývar neodparí. Brokolicu si nakrájame na malé kúsky a asi v polovici varenia ryže ju pridáme k rizotu. Keď už máme len 2 žufanky vývaru, pridáme citrónovú kôru a šťavy, nakrájaného lososa a lístočky tymiánu. Za občasného miešania dovaríme a odstavíme z plameňa.. Necháme dojsť pod pokrievkou, ale ešte predtým pridáme maslo, ktoré necháme v rizote roztopiť. Pred podávaním premiešame.


Dobrú chuť!



Jablkový cheescake so škoricou

Kto má rád chuť škorice, v kombinácii s jablkami, tak tento koláčik je pre ňho ako stvorený. Inšpiráciu som opäť našla tu

Budeme potrebovať:
sušienkový základ:
- 220 g sušienok
- 100 g masla
- za hrsť orechov (napr. vlašských)
plnka:
- 500 g mascarpone
- 1 kyslá smotana (200 g)
- 3 vajíčka
- 1 detská jablková výživa (150 g)
- 1 PL mletej škorice
- 3/4 šálky hnedého cukru
- 1 PL kukuričného škrobu
poleva:
- 5-6 jabĺk
- 1 PL masla
- 1/4 šálky detskej jablkovej výživy
- 1 ČL mletej škorice
- 1 PL hnedého cukru
- 2-3 PL vody

Sušienky rozdrvíme, orechy rozmixujeme a všetko zmiešame s roztopeným maslom. Tortovú formu vystelieme papierom na pečenie a sušienkovú zmes na dno a trochu aj na boky poriadne natlačíme. Odložíme do chladua medzitým si pripravíme plnku. Mascarpone zmiešame s kyslou smotanou, pridáme výživu, vajíčka, cukor, škoricu a škrob. Dobre vymiešame na hladký krém, ktorý vylejeme na sušienkový základ. Pečieme vo vyhriatej rúre na 160 stupňov asi 60 minút.
Keď koláč vychladne, dáme ho aspoň na 2 hodinky do chladničky a potom spravíme ešte polevu. Jablká ošúpeme, vyberieme stred a pokrájame na tenké plátky. Tie opražíme na masle asi 3 min. Keď sú už jablká studené, poukladáme ich na cheescake a polejeme polevou, ktorú si pripravíme nasledovne: výživu na panvici zmiešame s cukrom, škoricou a vodou a privedieme k varu. Miešam, kým nevznikne hustá omáčka.


Dobrú chuť!

Cestoviny s brokolicou a sardelami

Tento recept som si požičala od Jamieho, strašne ma zaujímalo spojenie brokolice a ančovičiek, výsledok fakt stojí za to.

Na 2 porcie potrebujeme:
- 200 g cestovín
- 8 nakrájaných sardelových filetiek
- 2 hrste chlebových krutónov
- 1 strúčik cesnaku
- 1/4 čili papričky
- 200 g brokolice
- olivový olej
- soľ, čierne korenie

V jemne slanej vode uvaríme cestoviny, scedíme a asi 1-2 poháre vody, v ktorej sa varili, si necháme bokom. V malej panvičke rozpálime olivový olej, pridáme polovicu sardeliek a lyžicou ich stláčame, pokým sa nerozpustia. Pridáme chlebové krutóny (tie som spravila tak, že som kúsok chleba dala do hriankovača a potom ho nakrájala na kocky) a miešame, kým sa neobalia olejom a nie sú chrumkavé. Vo veľkej panvici rozpálime olivový olej, pridáme na jemno nakrájaný cesnak a pražíme, kým nezmäkne, ale nesmie sa zafarbiť. Pridáme na drobno nakrájanú čili papričku a zvyšok sardel, ktoré opäť vareškou pučíme, kým sa nerozpadnú. Brokolicu rozoberieme na ružičky, tie nakrájame na tenké rezy a pridáme ich k tejto sardelovej zmesi. Zalejeme vodou, ktorú sme si nechali z cestovín a brokolicu takto povaríme (voda sa musí takmer všetka odpariť, mala by nám zostať kvázy omáčka). Jemne osolíme (pozor, sardely sú slané) a okoreníme. Keď je brokolica hotová, pridáme uvarené cestoviny a premiešame. Servírujeme na vrchu s krutónmi, ktoré sme sme si pripravili v malej panvičke.