pondelok 29. decembra 2014

Mrkvovo-špaldové tyčinky

No a teraz niečo na silvestrovské chrumkanie, pri ktorom nebudete mať až taký pocit viny :)

Budeme potrebovať:
- 150 g na jemno nastrúhanej mrkvy
- 280 g špaldovej múky
- 50 ml olivového oleja
- 50 ml vody
- 1 vajíčko
- soľ, korenie
- sezamové semienko/rasca/bylinky na posypanie

K nastrúhanej mrkve pridáme múku, olej, vodu a polovicu rozmiešaného vajíčka (druhú použijeme na potretie cesta). Vypracujeme cesto (ak je riedke, pridáme ešte múku), ktoré vyvaľkáme na plát hrubý 3-4 mm. 


Potrieme ho vajíčkom, osolíme, okoreníme a posypeme sezamom/rascou, kto čo má rád. Nakrájame tyčinky, a upečieme ich na plechu vystlaným papierom na pečenie. Pečieme pri teplote 175 stupňov asi 15 minút. 



















Zapíjame vínom :)

piatok 26. decembra 2014

Orechový medovník

Ak máte radi orechy, tak toto je koláč koláčov. Taký vianočný, čo musí byť!
Budeme potrebovať:
cesto
- 500 g hl. múky
- 2 vajcia
- 2 lyžice medu
- 200 g Hery alebo masla
- 2 lyžičky sódy bikarbóny
orechová zmes
- 125 g masla
- 2 lyžice medu
- 130 g prášk. cukru
- 230 g nasekaných orechov
krém
- 800 ml mlieka
- 6 lyžíc polohrubej múky
- 130 g kryštálového cukru
- 125 g masla

Z múky, vajec, medu, hery a sódy bikarbóny vypracujeme vláčne cesto, ktoré zabalíme do fólie a necháme odpočívať v chladničke aspoň pol hodinu. 

Cesto rozdelíme na polovice a každú vyvaľkáme na plát, ktorý dáme na plech vystlaný papierom na pečenie. Prvý, čistý plát pečieme v rúre vyhriatej na 170 stupňov asi 8 minút. Na druhý plát rozotrieme orechovú zmes. Orechy nasekáme na malé kúsky (ja som ich dala do mixéra), pridáme ich na panvicu, na ktorej sme si roztopili maslo, pridáme cukor a med. Za stáleho miešania varíme pár minút, aby sa všetko spolu dobre spojilo. 
















Túto zmes rozotrieme na druhý plát cesta a dáme piecť do rúry na 10-12 minút. Obidva pláty necháme vychladnúť a medzitým si pripravíme krém. Prevaríme mlieko a pridáme doň cukor a múku. Uvaríme hustú kašu. Ja som ju spravila ako puding, odliala som si trošku mlieka do menšej misky, v nej som múku a cukor rozmiešala metličkou a naliala do vriaceho mlieka. Takto vám nevzniknú hrudky. Je však veľmi dôležité aby kaša bola dostatočne hustá, inak krém bude z koláča vytekať. Takže v prípade potreby pridajte ešte trochu múky. Keď kaša vychladne, po lyžiciach ju pridáme k vymiešanému maslu a spravíme hladký krém. Tento kréme potom rovnomerne natrieme na čistý plát cesta, na vrch položíme orechový a zatlačíme. Pláty sa zdajú tvrdé, no keď koláč chvíľu postojí, pláty od krému zmäknú. 







Dobrú chuť! Pokým ešte je ... :)

streda 24. decembra 2014

Humenská vianočná kapustnica

Tak sa tento rok stalo, že prvýkrát sviatkujem bez rodičov, čo znamená, že nebude mamina kapustnica a niekto ju musí uvariť. Tak som jej volala, ako to vlastne robí. Myslím, že sa celkom vydarila! :) Tento recept tu bude minimálne pre mňa, keď ju raz zase budem musieť spraviť ja ... Čo si nenapíšeš, to si nepamätáš :)

Budeme potrebovať:
- 1 kg kvasenej kapusty
- 3 nožičky klobásy (môžu byť rôzne druhy)
- 2 nožičky spišských párkov
- 2 nožičky viedenských párkov
- 2 hrste sušených hríbov
- 1 stredná cibuľa
- olej
- bobkový list
- červená paprika
- soľ a korenie na dochutenie

Hríby si na noc namočíme. Ráno ich scedíme a dáme variť asi na 20 min. Keď sú hotové, scedíme a necháme vychladnúť. Kapustu tiež zlejeme, kyslú vodu však zachytíme, možno ju budeme potrebovať. Kapustu, ak je veľmi kyslá, premyjeme vo vode, pokrájame a dáme variť do väčšieho hrnca spolu s bobkovým listom, až pokým nezmäkne. Moja sa varila asi hodinu. Vychladnuté hríby si pokrájame na menšie kúsky, klobásku a párky na kolieska. Klobásku opražíme na oleji, vyberieme z výpeku a pridáme ku kapuste spolu s pokrájanými hríbmi. Varíme ďalších asi 20 min, nakoniec pridáme párky. Vo výpeku upražíme cibuľu pokrájanú na stredne veľké pásiky. Podľa toho, ako nám klobáska zafarbila polievku, pridáme k cibuli červenú papriku, prípadne trochu čili, premiešame a všetko vlejeme do hrnca. Premiešame a varíme pokým nie sú aj párky mäkké. Ochutnáme a ak je polievka málo kyslá, prilejeme odloženú vodu z kapusty a necháme ešte prevrieť. Dochutíme soľou a korením podľa potreby. Toto sa však možno oplatí urobiť až na druhý deň, keď kapustnica postojí a prejdú ňou všetky chute.

  
Dobrú chuť!

utorok 16. decembra 2014

Mandarínkový koláč s mascarpone

Tak toto chcela byť pôvodne variácia na Nigellu, ale keďže som doma nemala mandľovú múku, a ani s cukrom som to nechcela preháňať, vznikol nejaký mix, ktorý napokon dobre chutil a opäť sa po koláčiku len zaprášilo.

Budeme potrebovať:
- 250 g špaldovej múky
- 90 g trstinového cukru
- 6 mandarínok
- 6 vajec
- 2 lyžičky prášku do pečiva
- 250 g mascarpone
- 70 g bielej čokolády

Tri mandarínky ošúpeme, ak majú kôstky, zbavíme ich kôstok a rozmixujeme v mixéri na kašu. Nigella tie mandarínky (jej musia byť bio) varí v šupke 2 hodiny, vykôstkuje a aj so šupkou rozmixuje (no chcelo sa mi? nie :)). Ak by sa človeku chcelo ešte babrať, tak mesiačiky mandarínok zbaví aj blanky, no ak ste leniví, tak rozmixujete celé mesiačiky ako ja. Zmiešame so žĺtkami vymiešanými s cukrom, pridáme múku s práškom do pečiva a napokon vyšľahané bielka. Ja som do cesta pridala ešte lyžičku pomarančového pesta, ktoré sme minule robili s kamarátkou Soňou (šupky z dvoch bio pomarančov sme varili asi hodinu s klinčekmi a celou škoricou - krásne sa takto prevonia byt; vodu sme scedili, odobrali škoricu i klinčeky a len šupky rozmixovali. Pridali trochu trstinového cukru a pesto bolo na svete). Takto to cesto má echt pomarančovo-mandarínkový nádych, ale myslím, že aj bez pesta by to bolo v poho. Cesto vylejeme do tortovej formy vystlanej papierom na pečenie a pečieme pri teplote 175 stupňov 30-35 minút. Keď koláčik vychladne, na vrch ešte dáme krém, ktorý si pripravíme tak, že nad parou rozpustíme bielu čokoládu, ktorú potom vymiešame s mascarpone. Po krajoch ozdobíme  mesiačikmi zo zvyšných troch mandariniek. 



 Mňam :)

sobota 13. decembra 2014

Pečená cvikla so slaninkou a balkánskym syrom podľa Soni

Tak túto chuťovečku stačí raz vyskúšať a stanete sa závislí. Možno si ju pripraviť len tak na večer k vínu alebo ako prílohu k jedlu. Jednoduché a dokonalé. Soničkina verzia so slaninkou je neprekonateľná :)

Budeme potrebovať:
- 2 cvikly
- balkánsky syr
- anglická slanina na tenko nakrájaná (napr. Lidl)
- olivový olej

Cviklu ošúpeme a nakrájame na tenké kolieska (asi 4 mm). Poukladáme do zapekacej misy alebo na plech vystlaný papierom na pečenie. V oboch prípadoch dno potrieme olivovým olejom i kolieska cvikly zvrchu. Jemne osolíme, okoreníme (napr. bazalkou) a dáme piecť do vyhriatej rúry (160 stupňov) na asi 20 min. Po 20 minútach kolieska otočíme, a pečieme ďalších 20 min. Potom na každé koliesko cvikly dáme kúsok slaninky a plátok balkánskeho syra a pečieme ešte ďalších 10-15 min. 


Vianočné pečivo (medovníčky a maslové keksíky)

Vždy sa teším na pečenie vianočných koláčikov, človek trochu spomalí a začne si uvedomovať, že sa blíži koniec roka, čo pre mňa najprv znamená koniec semestra a až potom Vianoce :) Skúsenosť je však taká, že do Vianoc sa tie koláčiky zjedia (to bude asi tým, že ich porozdávam) a potom treba upiecť ďalšie. Tuším si dnes pustím koledy k pečeniu :)

Medovníky
- 400 g hl. múky
- 170 g prášk. cukru
- 50 g masla
- 2 vajcia
- 1 lyžica rumu
- 3 lyžice medu
- 1 lyžica sódy bikarbóny
- korenie na perníčky (cca  2 lyžice)

- 1 vajíčko na potretie
- (vlašské orechy na zdobenie)
Všetky ingrediencie dáme do misy a vypracujeme cesto, ktoré dáme odstáť do chladničky aspoň na 30 min. Cesto vyvaľkáme na hrúbku cca 6-7 mm a vykrajujeme medovníčky. Tie ukladáme na plech vyložený papierom na pečenie a každý kúsok potrieme vyšľahaným vajíčkom. Niektoré môžme ozdobiť vlašskými orechmi. Pečieme pri teplote 150 stupňov (teplovzdušná rúra) asi 5 min. 


Maslové keksíky
- 225 g masla
- 75 g prášk. cukru
- 275 g hl. múky
- 75 g krupice
- 1 vajíčko
- kôra z jedného citróna
- štipka soli

Maslo vymiešame s cukrom, pridáme múku, krupicu, vajíčko, štipku soli a kôru z citróna. Premiešame a vypracujeme hladké cesto. Cesto zabalíme do potravinovej fólie a necháme odpočívať v chladničke aspoň 30 min. Potom ho rozvaľkáme na hrúbku asi 6-7 mm a vykrajujeme keksíky, ktoré pečieme na plechu vystlanom papierom na pečenie pri teplote 160 stupňov asi 7 minút. 

Penne carbonara s údenou makrelou

Jamie Oliver je pán, ktorý je výmyselník ako sa patrí. Namiesto slaninky dal do cestovín údenú makrelu a netradičné carbonara boli na svete. Skúsila som i ja, vynikajúce! Pripomenulo mi to detstvo, keď otec kúpil domov údenáča, vybral kostičky a my deti sme papkali mäsko a oblizovali si prsty. Dnes údenáča už skoro vôbec nekupujem, ale toto je príležitosť :)

Budeme potrebovať (2 porcie):
- 1 menšia cibuľa
- 1 menšia mladá cuketa
- 1 vetvička čerstvého rozmarínu
- 1 menšia údená makrela
- 1 vajíčko
- 0,5 dcl mlieka
- 20 g strúhaný parmezán
- olivový olej
- 180 g penne

Cestoviny uvaríme podľa návodu, pri zlievaní si odložíme trochu (asi pol šálky) vody, v ktorej sa cestoviny varili. Medzitým ošúpeme cibuľu a na jemno ju nakrajáme. Cuketu umyjeme, vysušíme, odrežeme konce a prerežeme pozdĺžne na polovice a tie ešte na polovice. Dostaneme špicaté hranoly, z ktorých nakrájame 1cm široké kúsky. Na panvici rozpálime olivový olej, pridáme cibuľu a cuketu, jemne osolíme a okoreníme.  Na miernom ohni dusíme 5 min. Potom pridáme rozmarín a kúsky odkostenej makrely. Dusíme ešte ďalších 5 min. Makrela by sa mala rozpadnúť na menšie kúsky. Odstavíme z ohňa. Napokon pridáme uvarené cestoviny a poriadne premiešame. Pridáme trochu odloženej vody, aby boli cestoviny vláčne. V miske si vymiešame vajíčko s mliekom, pridáme parmezán. Túto zmes vylejeme na cestoviny a rýchlo premiešame. Dôležité je, aby sa nám z toho nespravila praženica, ale jemná omáčka, preto to nerobíme na ohni. Hneď podávame.