nedeľa 28. septembra 2014

Hruškovo-orechové koláčiky

Tak tento recept ma zaujímavú históriu, ktorá začala na chate u kamarátov v dedinke Baďan. Čo nespraví jedna hruška na dvore ... Podujala som sa, že tie popadané pozbieram, očistím a niečo z nich uvaríme. To mohli byť asi 4 hodiny poobede. Tu zjavne zlyhal môj odhad, pretože tých hrušiek bolo stále viac a viac a džem sme dovarili o 2 hej ráno. 


Ale tak šibalo nám kvalitne, od 10 večer sme hovorili už iba anglicky a riešili sme, ako sa po anglicky napríklad povie: viečko, zaváranina, žufanka. Viete to? Až doma som začala hútať, čo s tým hruškovým džemom (Petrov nezabudnuteľný preklad: pear jellyfish) a napadli ma takéto mini koláčiky. Spojila som viacero receptov dokopy a výsledok stal fakt za to. Veď vyskúšajte :).








Budeme potrebovať:
Cesto:
- 300 g hladkej múky (špeciál 00 extra)
- kôra z jedného citróna
- 175 g masla
- 100 g cukru
- 3 vaječné žĺtka
- 3 g prášku do pečiva
- štipka soli

Hrušková plnka:
- hruškový džem
Orechová plnka:
- orechy
- práškový cukor
- rum
Mandľová plnka:
- mandľové lupienky
- práškový cukor
- voda
Čokoládová poleva: 
- čokoláda na varenie
- cera

V mise zmiešame múku s cukrom, štipkou soli, práškom do pečiva a citrónovou kôrou. Pridáme maslo, dobre premiešame a napokon pridáme vaječné žĺtky. Vymiešame cesto, ktoré zabalíme do kuchynskej fólie a necháme odstáť v chladničke. Medzitým si pripravíme plnky: orechy/mandle (množstvo podľa toho, čo máte radšej, ja som použila asi 100 g orechov a 50 g mandlí) rozmixujeme v mixéri, osladíme cukrom podľa chuti a aby sa nám zo zmesi vytvorila kaša, pridáme lyžicu rumu/vody. 


Z cesta si odkrojíme časť, z ktorej na pomúčenej doske rukou vyšúľame šúlec o priemere asi 2 cm. Ten pokrájeme nožom na valčeky dlhé asi 3 cm. 












Dlaňou každý valček roztlačíme na koliesko - podľa veľkosti košíčka/formičky. Ja som robila 2 veľkosti - v muffinovej forme, do ktorej som naukladala papierové košíčky a vo formičkách, ktoré som len pomúčila a kolieska uložila priamo do nich. 










Všetky koláčiky naplníme hruškovým džemom, naň dáme orechovú/mandľovú plnku alebo hocičo iné, ja som mala doma ešte vanilkový puding, tak aj ten som vyskúšala. Na niektoré koláčiky som ešte z cesta spravila mriežku. Pečieme vo vyhriatej rúre na 170 stupňov asi 10-15 minút dovtedy, kým cesto nechytí farbu.







Na niektoré koláčiky môžme dať ešte čokoládovú polevu. Dobrú chuť!


piatok 26. septembra 2014

Rizoto s tymiánom a tekvicou hokkaido

V obchode na mňa v poslednom čase pozerajú tekvice, tak som dumala, čo s nimi. A našla som recept na toto rizoto, ktoré som trochu upravila (napríklad pridala tymián) a stalo sa tak mojím obľúbeným :)

Budeme potrebovať:
- 1 malá až stredná tekvica hokkaido
- guľatozrná ryža na rizoto 
- 4 strúčiky cesnaku
- 1 cibuľa
- olivový olej
- 1 dl suchého bieleho vína
- soľ, čierne korenie
- 1/2 l vývaru 
- trochu strúhaného parmezánu
- 2 vetvičky tymiánu
- plátky masla

Rúru si predhrejeme na 180 stupňov. Tekvicu dobre umyjeme, vysušíme, ale neošúpeme, iba odrežeme kraje. Prerežeme na polovice, vydlabeme jadierka a nakrájame na mesiačiky. Spolu s neolúpanými strúčikmi cesnaku dáme na plech vyložený papierom na pečenie, pokvapkáme olivovým olejom a a dáme piecť asi na 30 min.


Necháme vychladnúť a potom nakrájame na kocky. Polovicu z nich dáme do mixéru, spolu s cesnakom a rozmixujeme do hladka. Tu musím upozorniť, že s tým mixovaním opatrne, tekvica je síce mäkká, ale mixovaním sa z nej spraví lepkavá hustá kaša, na ktorej som si ja  mixér odpálila. Ale nevadí, rizoto bolo aj tak dobré :). 











Ryžu pripravíme klasicky: na rozpálenom oleji upražíme na jemno nasekamú cibuľu do sklovita, pridáme ryžu a za stáleho miešania opečieme. Vlejeme víno a varíme, až kým sa tekutina navsiakne/neodparí. Potom postupne prilievame po naberačke vývar, vždy pridáme ďalšiu naberačku, až keď sa predchádzajúca vsiakla. Nakoniec primiešame tymián, pyré z tekvice a aj tekvicové kocky. Podľa chuti dosolíme, okoreníme a odstavíme. Na záver pridáme plátky masla a pod pokrievkou necháme dojsť. 


Podávame s nastrúhaným parmezánom a  bielym vínom :).

Špagety s údeným lososom v kokosovej omáčke

Ak sa vám nepozdávajú chute tohto jedla, verte mi, je to len klamlivý odhad, kombinácia je napokon neuveriteľná. Navyše, je to rýchlo hotové.

Na 2 porcie budeme potrebovať:
- 100 g údeného lososa 
- 200 ml kokosového mlieka
- 200 g špagiet
- nastrúhaný muškátový oriešok
- pár lístkov mäty

Špagety si uvaríme podľa návodu, môžu byť tvrdšie, dovaria sa v omáčke. Na suchej panvici si opražíme pokrájaného lososa, asi 1 min, pridáme kokosové mlieko a muškátový oriešok. Necháme prevariť a pridáme uvarené špagety. Premiešame a spolu ešte varíme 1-2 min, kým špagety nedôjdu. Ozdobíme mätou a podávame.


Dobrú chuť!

streda 17. septembra 2014

Apple pie

Ak chcete ísť na istotu, odporúčam tento apple pie, za ktorým sa budú všetci oblizovať. Tým, že jablká je dostať i v zime, i v lete, o to univerzálnejší koláč.

Budeme potrebovať:
Cesto:
- 350g hladkej múky, 
- lyzička soli, 
- 2 lyžice cukru, 
- 226 gramov masla/hera, 
- 60 ml studenej vody 
Jablková plnka:
 - 8- 10 jabĺk, 
- 70 g hnedého cukru,
- 1 vanilkový cukor, 
- 2-4 PL citrónovej šťavy (aby jablká nezhnedli), 
- štipku soli, 
- 1 lyžička škorice, 
- ¼ lyžičky muškátového orieška, 
- 1/2 balíčka zlatý klas 
- plátky masla, 
- strúhanka na cesto
- vajíčko na potretie, 
- hnedý cukor na krustu


Na cesto zmiešame všetky suroviny okrem vody, dobre premiešame a vypracujeme cesto. Nakoniec pridáme studenú vodu. Cesto dáme odpočívať do chladničky na pol hodinu a medzitým si pripravíme jablká. Tie ošúpeme a nakrájame na menšie kúsky (kocky/plátky). Zmiešame so všetkými surovinami okrem masla a necháme odstáť. Jablká pustia šťavu, tú netreba vylievať, zmieša sa s pridaným zlatým klasom a v koláči vytvorí dobrú, kvázy pudingovú, zmes. Dáme si predhriať rúru na 200 stupňov. Z chladničky vyberieme cesto, rozdelíme ho na polovice, jednu dáme ešte do chladničky. Z druhej vyvaľkáme kruh, ktorý položíme do formy vymastenej maslom. Cesto popicháme vidličkou, posypeme jemne strúhankou (aby cesto nebolo od jabĺk moc rozmočené) a rozložíme naň jabĺčka. Tie dobre utlačíme, aby medzi nimi bolo minimum vzduchu.


Na jablká dáme plátky masla. Druhú polovicu cesta vyberieme z chladničky a rozvaľkáme. Rozvaľkané cesto položíme na jablká, kraje zatočíme do vnútra. Cesto opäť poprepichujeme vidličkou a v strede spravíme otvor, napr. v tvare +.








Cesto potrieme vajíčkom a posypeme cukrom, ktorý nám vytvorí chrumkavú krustičku. Prvých 15 minút pečieme pri teplote 200 stupňov, potom teplotu znížime na 170 a pečieme ďalších cca 45 minút. Pri pečení mi cukor začal čiernieť, tak som cesto po úvodných 10-15 minútach prikryla alobalom a odkryla až na posledných 5 minút pečenia. Jablká budú mať tendenciu ešte púšťať štavu, pre istotu dajte pod koláč plech s papierom na pečenie, aby ste si nezašpinili ani rúru, ani plech. 



Nuž a toto je výsledok, o ktorom tu tak básnim. Dobrú chuť!

Makový koláč s jahodami

Tak tento koláčik pečiem už roky, spája sa v ňom prekvapivo dobrá kombinácia maku a jahôd, proste treba vyskúšať :). Kto má rád vyššie cesto, nech si dávku znásobí, táto čo uvádzam je pri plechu rozmerov 35x25 cm vysoká asi 1 cm.

Budeme potrebovať:
Cesto:
- 100 g prášk. cukru
- 1 vanil. cukor
- 1 škoricový cukor
- 4 vajcia
- 100 g mletého maku
- 70 g hladkej múky
- 100 g Hery
Krém:
- 300 g čerstvých jahôd
- 250 ml smotany na šľahanie
- 2 lyžice prášk. cukru
- 1 vanil. cukor
- 500 ml kyslej smotany
- 20 g mletej želatíny
- 1 lyžica citrónovej šťavy
Želé:
- 200 g čerstvých jahôd
- 1 balíček červeného tortového želé

Mäkkú Heru vymiešame s 30 g prášk. cukru, vanil. a škoricovým cukrom. Pridáme žĺtky a potom sneh vyšľahaný so zvyškom prášk. cukru. Nakoniec do masy zapracujeme mak a múku. Cesto vylejeme na plech vystlaný papierom na pečenie a pečieme pri teplote 165 stupňov (teplovzdušná rúra) asi 25 minút.
Medzitým si pripravíme krém: citrónovú šťavu zmiešame s 50 ml vody a vsypeme do nej želatínu, ktorú necháme napučať. Kyslú smotanu ochutíme vanilk. a prášk. cukrom, pridáme vyšľahanú šľahačku a na malé kúsky pokrájané jahody. Želatínu jemne zohrejeme (nesmie vrieť), kým sa nerozpustí a vmiešame do nej postupne pár lyžíc krému. Vždy premiešame. Je dôležité vždy primiešavať krém do želatíny, aby sa nám želatína nezdrcla. Nakoniec zmiešame želatínu so zvyškom krému a poriadne premiešame. 


Jahodový krém natrieme na vychladnutý plát cesta a dáme chladiť do chladničky. Teraz si už len pripravíme želé. Jahody priečne pokrájame na tenké kolieska. Tie rozložíme na jahodový krém a zalejeme jemne stuhnutým tortovým želé, ktoré sme si pripravili podľa návodu na obale. Dáme chladiť do chladničky, aspoň na 2 hodiny, až potom krájame. Najlepšie je, keď koláčik bude v chladničke celú noc, cesto tak viac zmäkne.






Podávame s kávičkou pri slnečniciach :)

Mäsové guľky s grilovaným baklažánom

Nejak sa mi doma nakopil baklažán, tak som rozmýšľala, čo s ním a pomohol google :) Tento recept som našla na http://www.theguardian.com a dobre mi tak! Naozaj to stalo za to! :)

Na 4 porcie budeme potrebovať:
- 2 baklažány
- 3 menšie paradajky
- 2 strúčiky cesnaku
- 350 g mletého mäsa (ja som dala zmes bravčového a hovädzieho)
- 1 vajíčko
- 1 cibuľa
- 1 zemiak
- petržlenová vňať
- 1 dcl kurací vývar
- olej, soľ čierne korenie
- trochu mandľových lupienkov alebo píniových orieškov

Baklažán nakrájame na kolieska, posolíme, necháme na chvíľu vypotiť a potom ho na grilovacej panvici z oboch strán ugrilujeme. Keď máme hotovo, ugrilované kolieska pokrájame na menšie časti. Teraz si pripravíme mäsové guľky: do misy dáme mäso, vajce, nakrájanú cibuľu a petržlenovú vňať, nastrúhaný zemiak, lyžičku soli a podľa chuti čierne korenie. Dobre premiešame a sformujeme guličky vo veľkosti ping-pongových loptičiek. Rúru zohrejeme na 160 stupňov. Na panvici si rozpálime olej a guličky z každej strany prudko opečieme. Do zapekacej misy dáme ugrilované kúsky baklažánu, primiešame nakrájané paradajky, rozpučený cesnak, na vrch dáme mäsové guľky. Zmes polejeme vývarom a pečieme v rúre prikryté alobalom asi 40 minút. Nakoniec dáme alobal dole a pečieme ešte asi 10-15 min. 


Podávame posypané upraženými orechami a nakrájanou petržlenovou vňaťou (na ktorú som ja zabudla :)).



sobota 13. septembra 2014

Cisársky trhanec

Po krátkom výlete v Rakúsku a na radu kamaráta Janka mi nedalo neskúsiť tento rýchly recept na sladkú večeru/raňajky.

Na 2 porcie budeme potrebovať:
hrsť hrozienok
2 a pol PL rumu
2 vajíčka
1/2 vanilkového cukru
1 PL kryšt. cukru
štipka soli
125 g hl. múky
250 ml mlieka
25 g masla

Hrsť hrozienok necháme namáčať v rume asi na pol hodinu. Žĺtka vyšľaháme s vanil. a kryštálovým cukrom a štipkou soli. Vmiešame múku, mlieko a rozpustené maslo. Bielka vyšľaháme a pridáme k cestu. Nakoniec pridáme hrozienka bez rumu. 


Na panvici rozpustíme maslo a nalejeme cesto asi 1 cm vysoké. Upečieme z oboch strán do zlatista a obracačkou rozštvrtíme. Štvrťky natrháme na malé kúsky, posypeme trochou kryšt. cukrom a necháme skaramelizovať. 










Podávame posypané práškovým cukrom, ako prílohu kompót (ja som práve žiaden nemala, tak som si naservírovala smotanový krém s ananásom a kokosom z Lidla :)) 

Marhuľový koláč s rozmarínom

Krásne prevoňaný koláč olivovým olejom a rozmarínom. Má skôr jesennú náladu, no s čerstvými marhuľami je fajn aj na studenšie letné dni:)

Budeme potrebovať:
¾ šálky olivového oleja
1 citrón
1 PL nasekaného čerstvého rozmarínu
1 šálka hladkej múky
5 vajec
¾ šálky + 1 ½ PL trstinového cukru
10 čerstvých marhúľ (rozdelených na polovice a vykôstkovaných)

Rúru predhreme na 180 stupňov, tortovú formu vymažeme olivovým olejom a vystelieme papierom na pečenie. Múku si zmiešame s citrónovou kôrou a rozmarínom. Žĺtky vyšľaháme s cukrom, pridáme olivový olej a 1 a pol PL šťavy z citróna. Potom primiešame pripravenú múku a sneh z bielkov. Cesto nalejeme do formy, na vrch poukladáme polky marhúľ, vnútornou stranou nahor (môžme ich namočiť v múke, aby nepadli na dno ako mne). Nakoniec koláč posypeme cukrom, aby sa vytvorila chrumkavá chrustička. Pečieme asi 45 minút. 


Dobrú chuť! :)

Ananásový koláč

Jednoduchá príprava, šťavnatý zážitok :)
Budeme potrebovať:
4 vajíčka
1 vanilkový cukor
1⁄2 šálky šťavy z ananásového kompótu
1⁄2 šálky oleja
1 šálka ananásu nakrájaného na drobno
1 šálka mrkvy nastrúhanej najemno (asi 2 stredne veľké mrkvy)
1 prášok do pečiva
1 ČL citrónovej alebo pomarančovej kôry
3/4 šálky práškového cukru
2 šálky polohrubej múky

Mrkvu očistíme, nastrúhame najemno, ananás scedíme (šťavu zachytíme) a nakrájame na drobno. Žĺtka vymiešame s cukrom, prišľaháme olej a šťavu z ananásu. Pridáme múku s práškom do pečiva, potom mrkvu a ananás. Napokon pridáme sneh z bielkov a všetko dobre premiešame. Pečieme vo vymastenej a múkou vysypanej bábovkovej forme na 160 stupňov (teplovzdušná rúra) asi 50 min.



Bábovku poprašíme práškovým cukrom, môžeme podávať s ananásom.