sobota 26. decembra 2015

Čokoládovo-orechová torta

Tak táto tortička je siedme nebo pre milovníkov čokolády, akože fakt dokonalosť ... ach, slinka sa mi robí ... zase :)
Budeme potrebovať:
- 200 g čokolády na varenie (52 % kakaa = Lidl čoko)
- 330 g zmäknutého masla
- 7 vajec
- 100 g práškového cukru
- 135 g vlašských orechov

- ďalších 80 g čokolády na varenie
- 50 ml šľah. smotany
- 1 PL zmäknutého masla
- mandľové lupienky

Čokoládu roztopíme s 200 g masla vo vodnom kúpeli. Medzitým si vajcia vyšľaháme spolu s cukrom do peny, až kým zmes nebude mať dvojnásobný objem. Do zmesi postupne primiešame vychadnutú čokoládu s maslom a nasekané orechy.
Do tortovej formy vystlanej papierom na pečenie vylejeme asi 1/3 pripravenej zmesi a pečieme pri 180 stupňoch asi 25 minút. Po upečení korpus necháme vychladnúť.
Zvyšok čokoládovej zmesi varíme vo vodnom kúpeli ďalších asi 10 minút, kým zmes nezhustne. Necháme vychladnúť a ručne primiešame zvyšné maslo (130 g, ktoré musí mať izbovú teplotu, aby sa kréme nezrazil). Takto pripravený krém dáme do chladničky na asi 1 hodinu. Potom krém rozotrieme na korpus, zahladíme a dáme ešte do chladu (najlepšie na noc). 
Na zdobenie použijeme šlah. smotanu, v ktorej si roztopíme čokoládu. Keď zmes trochu vychladne, primiešame lyžicu masla a touto polevou polejeme celú tortu. Zvrchu ju po obvode ozdobíme mandľovými lupienkami a zase dáme zachladiť, aby poleva stuhla.



Banánový cheesecake

A do zbierky pribúda ďalší recept na vynikajúci cheesecake, tentoraz banánový.
Budeme potrebovať:
Cesto:
- 2 šálky pomletých piškót
- 1/2 šálky mletých vlašských orechov
- 110 g roztopeného masla
Krém:
- 3 mäkké banány
- 1 PL citrónovej šťavy
- 3/4 šálky trstinového cukru
- 2 PL vaječného likéru
- 500 g mascarpone
- 250 ml šľahačky
- 4 vajcia
- 2 ČL vanilkové extraktu
- 1 PL kukuričného škrobu

Z orechov, piškót a rozpusteného masla spravíme cesto, ktoré vtlačíme na dno tortovej formy (ak sa podarí, tak aj po okrajoch) a odložíme do chladničky.
Banány rozmixujeme do hladka, pridáme k nim 1/4 šálky cukru a citrónovú šťavu a na panvici restujeme pár minút, kým sa cukor nerozpustí. Primiešame vaječný likér a necháme vychladnúť. 
Mixérom prešľaháme mascarpone so šlahačkou, zvyšným cukrom, vajciami, kuk. škrobom a vanilkovým extraktom. Nakoniec vmiešame banány.
Krém vylejeme na cesto a pečieme pri 160 stupňoch asi 50-60 minút (na spodok rúry môžeme dať plech s vodou).
Cheesecake necháme v rúre vychladnúť a potom ho ešte odložíme na pár hodín do chladničky.




Bounty koláč

A opäť niečo pre milovníkov kokosu a čokolády! :) Čo budete potrebovať?
Cesto:
- 250 g hl. múky
- 25 g droždia
- 50 g masla
- 50 g pr. cukru
- 80 ml teplého mlieka
- 1 vajíčko
- štipka soli
Kokosová náplň:
- 120 ml mlieka
- 70 g pr. cukru
- 20 g masla
- 1 ČL vanilkového cukru
- 100 g kokosu
Čokoládová náplň:
-1,5 mliečnej/horkej čokolády

V mlieku si rozpustíme droždie a trochu cukru, poprášime múkou a urobíme kvások, ktorý potom vlejeme do múky a zvyšných surovín. Vymiesime cesto, ktoré necháme vykysnúť. 
Medzitým si pripravíme plnky. Mlieko, cukor a maslo zohrievame (nevaríme), kým sa všetko nerozpustíme. Pridáme kokos a necháme vychladnúť.

Na pomúčenej doske vyvaľkáme cesto. V strede cesta necháme široký pás, na ktorý rozotrieme kokosovú plnku, kraje pokrájame na pásiky. 





















Na kokos uložíme celú čokoládu.


Prúžky cesta striedavo ukladáme cez seba, až kým "neupletieme" celý koláč. Vrch potrieme vajíčkom. Preložíme na plech vystlaný papierom na pečenie, necháme ešte trochu podkysnúť (kým sa nám zohreje rúra na 170 stupňov) a dáme piecť na približne 30 minút. 
























Po upečení, necháme vychladnúť. Čokoláda vnútri zostane tekutá aj po vychladnutí. Dobrú chuť! :)

Mandľovo-kokosové keksíky s citrónom

Už dlho nebolo nič kokosové ... :) a to treba napraviť! Budeme potrebovať:

- 3/4 hrnčeka mandľovej múky (pomleté mandle)
- 3/4 hrnčeka strúhaného kokosu
- 3 PL kokosovej múky
- 3 PL kokosového oleja
- 3 PL medu
- 2 PL citrónovej šťavy
- 1 PL citrónovej kôry
- 1 vajíčko
- štipka soli

Všetky ingredience spolu dobre premiešame až kým nevznikne homogénne cesto. Pomocou lyžice potom tvarujeme z cesta guličky alebo keksíky, ktoré ukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie.

Pečieme asi 10 minút pri teplote 160 stupňov (teplovzdušná rúra).


































Pomocník z matematiky ... NOVÝ!

Hello world! :)

Konečne prišiel ten čas oživiť tento blog ... Ono nie žeby som medzitým nevarila alebo nepiekla, len toho bolo rozhodne menej a už vôbec nebol čas na blogovanie ... :(
Dôvod? Takmer rok som piekla toto:


















... a ešte to neskončilo, čo Vám poviem ... Nový Pomocník z matematiky 9, is coming ...

nedeľa 22. februára 2015

Torta Karibik

Konečne! Po dlllllllhej dobe som sa opäť dostala k pečeniu ... Až teraz si však uvedomujem, že keďže to bola torta pre Soňu a tento blog už o Soni niečo vie (napr. tu), má aj tento blog viac-menej narodeniny! :) Tak všetko naj všetkým zúčastneným :))
No ale späť do Karibiku. Recept som našla v knihe receptov z časopisu Apetit, opäť som ale upravila množstvo cukru - samozrejme na menšie.

Budeme potrebovať:
Cesto
- 270 g hl. múky
- 1 lyžička kypr. prášku
- 160 g trstinového cukru
- 60 g kokosovej múčky
- 1 lyžica sódy bikarbóny
- 1 lyžica mletej škorice
- 1 konzerva ananásu (pevný podiel 300 g)
- 3 malé veľmi zrelé banány
- 185 ml olivového oleja
- 2 vajíčka
- olivový olej na vymastenie formy
Krém
- 250 g mascarpone
- 100 g zmäknutého masla
- 180 g prášk. cukru
- 3 lyžice mlieka

Rúru predhrejeme na 160 stupňov a na 5 minút do nej dáme plech s 20 g kokosovej múčky, ktorú takto opražíme. Odložíme na bok a necháme vychladnúť. Tortovú formu (ja mám priemer 24 cm) vymažeme olivovým olejom a na dno dáme papier na pečenie. V mise zmiešame múku, kypriaci prášok, cukor, zvyšnú kokosovú múčku, sódu bikarbónu a škoricu. Pridáme zliaty, na jemno nakrájaný ananás, roztlačené banány, olivový olej a vajíčka (už zľahka vyšľahané). Zmes dobre premiešame, je celkom hustá. Nalejeme do pripravenej tortovej formy a pečieme prikryté alobalom asi 80 minút. Špajľou zistíme, či sa v strede ešte cesto lepí, ak nie, vytiahneme z rúry a necháme vychladnúť. 
Pripravíme si krém: Mascarpone (alebo iný smotanový syr) vymiešame s maslom, najprv lyžicou, potom elektrickým šľahačom, pridáme práškový cukor a za stáleho miešanie prilejeme mlieko a miešame, kým nám nevznikne hladký krém.
Korpus prerežeme na polovice, na jednu dáme časť krému, prikryjeme druhým a potom celú tortu potrieme zvyšným krémom. Na záver tortu posypeme opraženým kokosom. 



Celú tortu som bohužial nestihla odfotiť, zjedla sa skôr, ako ma to napadlo. Tak aspoň posledný kúsok :)



piatok 23. januára 2015

Ostriež na karfiole s omáčkou beurre blanc

Tento recept ma zaujal u kamarátky v knižke, ktorú dostala na Vianoce, príbuzní jej asi chceli niečo naznačiť... tak som sa úlohy chopila ja :)

Pre 2 osoby budeme potrebovať:
- 2 porcie ostrieža nílskeho (asi 120 g/kus), môže byť aj iná biela ryba
- 6 väčších ružičiek karfiolu
- 100 g masla
- 150 ml bieleho vína
- 1 šalotka
- 3 guličky čierneho korenia
- 1 lyžica šlah. smotany
- 1 vetvička tymianu
- 1 lyžica kapár
- trochu hrozienok
- 1 lyžica medu
- citrónová šťava
- trochu kôpru
- soľ, čierne korenie

Rybu (ak je v celku) nakrájame na porcie, dobre osolíme a po 20 minútach opláchneme pod tečúcou vodou. Zatiaľ si dáme na krátko (5 min) obvariť ružičky karfiolu. Šalotku na jemno nakrájame, dáme do panvičky spolu s 3 guličkami čierneho korenia  a lístkami tymiánu a prilejeme víno. Varíme kým nezostane asi 1/5. Odstavíme a pridáme lyžicu smotany, premiešame a potom po kockách pridávame studené maslo, ktoré za stáleho miešania necháme v panvici rozpustiť. Zmes by sa mala dobre spojiť. Podľa receptu sa teraz omáčka má precediť, no ja mám cibuľku rada, tak som vybrala iba čierne korenie. Pridáme kapary, trochu kôpru (môže byť sušený ako môj), med, citrónovú šťavu, soľ a čierne korenie podľa chuti. Premiešame a omáčka je hotová. Obvarené ružičky karfiolu nakrájame na "kolieska" hrubé asi 8 mm a opražíme na lyžici masla z oboch strán, kým nechytia zlatohnedú farbu. Pridáme hrozienka, soľ a čierne korenie. Rybu (v pôvodnom recepte to bola treska, ja som kúpila, čo bolo) spravíme na panvici na masle a servírujeme na plátkoch karfiolu, preliate omáčkou.


Treba vyskúšať, je to fakt výborné. Karfiol ako príloha k rybe, to ma predtým nenapadlo, no odteraz to budem považovať za normálne a dokonca veľmi chutné! :)


Steaky z bravčovej panenky s glazovanou mrkvou

Po dlhej dobe som dostala chuť na seriózne mäso, tak to vyhrala panenka, ktorá bola v obchode zrovna v akcii :)) Povedala som si, že už s ňou len niečo urobím, veď hríbiková omáčka to istí ... No nedalo mi, trochu som surfovala, dala pár receptov dokopy a tu je výsledok.
Budeme potrebovať:
- 700 g bravčovej panenky
- 4 väčšie mrkvy
- 2 lyžice medu
- 1 vetvička tymianu
- Maggi šťava k bravčovému mäsu 
- 2 vetvičky rozmarínu
- olivový olej
- soľ, čierne korenie

Panenku odblaníme a nakrájame na asi 8 cm valčeky. Tie postavíme kruhom nadol a dlaňou valček stlačíme na steak hrúbky asi 2 cm. Všetky steaky zľahka pokvapkáme olivovým olejom, osolíme, a okoreníme. Rozmarínové lístky jemne vtlačíme do mäsa a necháme marinovať asi 5 min. Na rozohriatu grilovaciu panvicu dáme steaky s rozmarínovou stranou smerom dole a grilujeme pokým sa steak neuzavrie, aby zostal vo vnútri šťavnatý a mäso po obvode začne belieť. Potom steaky otočíme a dogrilujeme. Z každej strany to trvá asi 3 min. Steaky preložíme do zapekacej misy, rúru zohrejeme na 200 stupňov a steaky ešte dáme zapiecť na 7-8 minút. Medzitým si očistíme mrkvu, nakrájame ju na tenké hranolčeky a na olivovom oleji orestujeme. Po asi 4 minútach pridáme med, soľ, korenie, tymianové lístky a restujeme ďalej. Keď už je mrkva mäkká, vyberieme ju z panvice a do panvice prilejeme vodu, v ktorej rozpustíme Maggi šťavu. Ja som ju však doma nemala, tak som vo vode rozmiešala trochu Maggi bujónu, no omáčka nebola dostatočne hustá, čo však na celkovej chuti jedla vôbec nevadilo. Omáčku prevaríme a zalejeme ňou steak s mrkvou.



Šampiňónovo-kurací koláč podľa Jamieho

Jeden z rýchlych receptov od Jamieho, ktorý sa určite oplatí vyskúšať.
Budeme potrebovať:
- 2 väčšie kúsky kuracích pŕs
- asi 8 šampiňónov
- 1 pór alebo zväzok jarnej cibuľky
- 1 lyžica masla
- muškátový oriešok
- 1 vetvička tymianu
- 2 lyžice kyslej smotany
- 1 lyžica hladkej múky
- 2 lyžičky horčice
- 300 ml kuracieho vývaru (môže byť aj z kocky)
- lístkové cesto
- 1 vajíčko
- olivový olej
- soľ

Kuracie prsia nakrájame na kocky a dáme na panvicu s olivovým olejom. Osolíme, okoreníme, pridáme lyžicu masla. Pór nakrájame na tenké kolieska, pridáme k mäsu a premiešame. Pridáme trochu muškátového orieška a tymianové lístky. Šampiňóny nakrájame na tenké mesiačiky, pridáme k mäsu a premiešame. Teraz pridáme smotanu, múku, horčicu a vývar, poriadne premiešame, znížime plameň a necháme variť, kým mäso nezmäkne a kým sa nám vývar neodparí, aby nám zostala hustejšia omáčka. Zmes potom dáme do zapekacej formy, na ňu dáme lístkové cesto, ktoré potrieme vajíčkom (ja som zrovna nemala doma lístkové, tak som dala štrúdľové) a dáme zapiecť do rúry pri 200 stupňoch na asi 15 minút.




A rýchla večera je na svete! :) Dobrú chuť.

Viedenské punčové koláčiky

Pôvodne som síce hľadala recept na punčovú tortu, ale priplietli sa mi do cesty tieto koláčiky, ktoré sa mi zdali, že v porovnaní s kúskom torty nebudú až takým hriechom, ak ich spravím menšie :)

Asi na 24 kúskov budeme potrebovať:
cesto:
- 16 lyžíc zmäknutého masla
- 100 g mletých mandlí
- 70 g práškového cukru
- 250 g hladkej múky
plnka:
- upečené odrezky z cesta
- 4 lyžice marhuľového džemu
- 50 g mliečnej čokolády
- 2 lyžice rumu
- 2 lyžičky strúhanej pomarančovej kôry
- 2 lyžičky strúhanej citrónovej kôry
- 1 punčová poleva Dr. Oetker

Zo všetkých ingrediencií na cesto vypracujeme cesto, ktoré po častiach rozvaľkáme na hrúbku asi 0,5 cm. Ak sa bude cesto pod valčekom rozchádzať, stačí ho opäť spevniť prstami - utľapkať a spojiť. Z cesta vykrajujeme kolieska, ktoré ukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie a pečieme pri teplote 170 stupňov asi 8 minút. Netreba zabudnúť upiecť aj pár odrezkov z cesta (z asi 1/8 cesta), tie budú potom súčasťou plnky. Prinajhoršom rozmrvíme pár upečených koliesok :). 

Upečené kolieska uložíme rovnou stranou nahor, na ktorú lyžičkou nanesieme plnku a spojíme s druhým kolieskom.. Tú si pripravíme tak, že roztopenú čokoládu zmiešame s džemom, rozmrvenými upečenými odrezkami z cesta, rumom, pomarančovou a citrónovou kôrou.  
Zlepené kolieska polejeme punčovou polevou pripravenou podľa návodu na obale.









Slaný koláč s pórom

Budeme potrebovať:
- 150 g celozrnej špaldovej múky
- 100 g pohánkovej múky (ak nemáme, tak všetku špaldovu)
- 80 g masla
- 100 ml bublinkovej minerálky
- 2 lyžice sezamu
- soľ
- 2 väčšie póry
- olivový olej
- sušené paradajky
- 1 šľahačková smotana (250 ml)
- 3 vajíčka
- strúhaný syr

Z múky, masla, minerálky, 1 L sezamu a trošku soli vypracujeme cesto, ktoré rozvaľkáme na plát veľkosti formy, zväčšený o okraj. Formu potrieme maslom a vysypeme jemne sezamovými semiačkami. Cesto dáme do formy, trochu pritlačíme, aby sa sezam nalepil na cesto. Pór umyjeme, nakrájame na tenké kolieska a na troche olivového oleja ho orestujeme. Rovnomerne rozložíme na cesto, pridáme na menšie kúsky nakrájané sušené paradajky a zalejeme zmesou šľahačkovej smotany vymiešanej s vajíčkami. Na vrch nastrúhame syr a dáme piecť do vyhriatej rúry (160 stupňov) na asi 15 minút. Koláč je hotový, keď už vnútro netečie.