nedeľa 3. decembra 2017

Orechovo-kávový koláč

Tento recept som našla u Angie a vyzeral až veľmi dobre na to, aby som ho nevyskúšala. Najmä keď mi zo Slovenska prišla zásielka orechov :) Angien pôvodný recept so upravila znížením množstva cukru na polovicu, úplne to stačilo.

Budeme potrebovať:
- 120 g masla
- 30 g práškového cukru
- štipka soli
- 50 ml studenej vody
- 200 g hladkej múky

- 200 g orechov
- 2 vajíčka
- 50 g práškového cukru
- 100 ml smotany na šľahanie
- 75 ml uvarenej kávy
- nastrúhaná kôra z polky pomaranča

Rúru si predhrejeme na 175 stupňov, z masla, cukru, soli, vody a múky vypracujeme cesto, vyvaľkáme do kruhu a prenesieme do formy. Tú netreba vymastiť, ani vyložiť papierom na pečenie. Popicháme vidličkou, na vrch dáme papier na pečenie a zaťažíme fazuľou alebo hrachom. Dáme do rúry na 10 minút, potom fazuľu s papierom odstránime a necháme piecť ešte ďalších 10 minút. Medzitým si vyšľaháme vajíčka s cukrom, pridáme mleté orechy, smotanu, kávu a pomarančovú kôru. Premiešame. Bude to dosť tekuté, netreba sa obávať, v rúre sa to spraví. Plnku nanesieme na predpečené cesto a pečieme cca 25 minút, kým plnka nie je stuhnutá. Počas chladenia plnka ešte viac stuhne (netreba to dávať do chladničky). Ozdobíme celými orechmi, prípadne práškovým cukrom a kávovými zrnami.




Jablkové pité

Tento tradičný jesenný koláč som piekla ešte v októbri, len doteraz nevydalo to sem pridať. Kolegom Nórom opäť chutilo, veď ako inak :)
Budeme potrebovať:
- 400 g hladkej múky
- 250 g masla izbovej teploty
- 1/2 balíčka prášku do pečiva
- 100 g práškového cukru
- 2 vajíčka

Plnka:
- 1 kg jabĺk
- 1 vanilkový cukor
- mletá škorica
- kryštálový cukor podľa chuti

Zmiešame ingrediencie na cesto a vypracujeme hladké cesto (keby bolo tvrdé, tak môžme pridať 2 lyžice mlieka). Rozdelíme ho na 2 rovnaké diely, rozvaľkáme a pomocou valčeka prenesieme na vymastený a múkou vysypaný plech. Navrstvíme jablkovú plnku (ošúpané jablká nastrúhame a zmiešame so škoricou a cukrom) a prikryjeme druhým plátom. Popicháme vidličkou a pečieme pri teplote 180 stupňov kým nemá cesto ružovkastý nádych. Vrch posypeme práškovým cukrom.


nedeľa 1. októbra 2017

Mrkvový koláč

Zložením koláč podobný karibik torte, avšak tento obsahuje aj mrkvu. Niesla som ho ku kolegyni na návštevu, všetci si dali po 3 kúsky. Takže asi dobrý :)

Budeme potrebovať:
- 2 šálky múky
- 2 ČL prášku do pečiva
- 1/2 ČL soli
- 2 ČL mletej škorice
- 3 vajíčka
- 3/4 šálky cukru
- 1/2 šálky slnečnicového oleja
- 3/4 šálky cmaru
- 1 ČL vanilkového extraktu
- 2 šálky nastrúhanej mrkvy
- 100 g nakrájaného a odkvapkaného ananásu
- 100 g strúhaného kokosu
- 100 g nakrájaných vlašských orechov

- 300 g philadelfie
- práškový cukor podľa chuti

Múku si zmiešame s práškom do pečiva, soľou a škoricou. Premiešame. Vajíčka vyšľaháme s cukrom, postupne prilievame olej, cmar, vanilkový extrak a stále mixujeme. Postupne pridávame múčnu zmes a premiešaveme. Na záver pridáme nastruhanú mrkvu, na malilinké kúsočky nakrájaný ananás, strúhaný kokos a orechy. Pôvodne je toto zmes na 3 korpusy, ak z toho chceme mať poschodovú tortu. Ja som to piekla v klasickej veľkej obdlžníkovej forme vystlanej papierom na pečenie. Keďze tento koláč je dosť "mokrý", treba sa uistiť, že aj stred je dobre upečený. Piekla som to pri 180 stupňoch asi 35 min, po 20 min som už vrch prikryla alobalom.
Koláč potrieme krémom z philadelfie a cukru - každý kto ako má rád sladké. Posypeme orechmi, prípadne ozdobíme mrkvou podľa vlastnej fantázie.


Jablkový koláč

Jednoduchý koláč, ktorým zabodujete u každej návštevy.
Budeme potrebovať:
- 3 vajíčka
- 1/3 šálky kokosového cukru
- 1 vanilkový cukor
- 80 g masla
- 1 šálka polohr. alebo hladkej múky
- 1 ČL prášku do pečiva
- 2 lyžice rumu
- 1 ČL škorice
- 6 stredne veľkých jabĺk
- štipka soli
- šťava z citróna

Jablká ošúpene, zbavíme jadra a nakrájame na malé kúsočky. Premiešame so šťavou z citróna, aby nezhnedli. V mikrovlnke si roztopíme maslo a necháme vychladnúť. Vajíčka izbovej teploty vyšľaháme s cukrom, pridáme maslo a rum. Postupne primiešavame múku zmiešanú s práškom do pečiva, škoricou a štipkou soli. Ceste vylejeme na misky, v ktorej máme nakrájané jablká, všetko spolu premiešame a dáme do vymazanej a múkou vysypanej okrúhlej formy. Pečieme asi 60 - 65 minút pri teplote 175 stupňov. Na posledných 15 minút môžme vrch koláča prikryť alobalom, aby nám veľmi nesčernel. Podávame posypaný práškovým cukrom, vanilková zmrzlina nemusí byť zlá :)






Ovocný koláč

Koláč, na ktorom nemáte čo pokaziť. Je svieži a ľahký. Ja som ho niesla do práce pre kolegov v Nórsku, síce oni na niečo také nie sú zvyknutí, no do 5tich minút bol zjedený.

Budeme potrebovať:
- 40 g mandlí
- 125 g masla
- 150 g múky*
- 50 g pr. cukru
- štipka soli
- 1 žĺtok
- 600 g ovocia (čertsvé alebo mrazené)
- 300 g kyslej smotany
- 3 vajíčka
- 30 g cukru
- 1 vanilkový cukor

Z mandlí si v mixéri pripravíme mandľovú múku, pridáme obyčajnú múku, maslo, žĺtok, soľ a cukor a do hladka vyhnetieme. Ak bude treba, môžme pridať trochu studenej vody. Cesto necháme odpočívať v chladničke aspoň pol hodinku. Vyvaľkáme na veľkosť formy (vrátane okrajov) a preložíme do vymazanej a múkou vysypanej formy. Na cesto dáme papier na pečenie a na ten nasypeme fazuľu. Počieme pri 180 stupňoch asi 10 minút. Medzitým si pripravíme ovocie, necháme odkvapkať. Vajíčka, smotanu a cukor vyšľaháme do hladka. Formu vyberieme z trúby, papier s fazuľou dáme preč. Na cesto rovnomerne rozotrieme ovocie a zalejeme krémom zo smotany. Povrch uhladíme a pečieme cca 30 - 35 min. Podávame vychladený.

* Odkedy som v Nórsku nemám moc na výber s múkou. Pôvodne bola v recepte polohrubá, tá však v Nórsku neexistuje, takže funguje to aj s hladkou :)



nedeľa 20. augusta 2017

Mini Sacher tortičky

Moje prvé pečenie v Nórsku. A tuším sa celkom podarilo :) Tieto mini sacher tortičky sú skvelým dezertom pre ľudí, ktorí majú radi sladké, ale skôr v malom množstve. Na cca 15 kúskov budeme potrebovať:
Cesto:
- 6 bielkov
- 70 g kr. cukru
- 135 g masla izbovej teploty
- 50 g prášk. cukru
- 100 g čokolády na varenie (50 %)
- 1 L kakaa
- 135 g hladkej múky
- štipka soli

- 75 ml malinový/čerešnový sirup
- 20 ml griotka 

- marhuľový džem
- 100 g čokoláda na varenie
- slnečnicový olej

Z bielkov a kr. cukru a štipky soli si vyšľaháme tuhý sneh. V druhej miske vymiešame maslo s práškovým cukrom, pridáme po jednom žĺtka a šľaháme. Potom pridáme nad parou roztopenú čokoládu (pozor, nesmie byť veľmi horúca, aby sa nám nezrazili vajíčka). Pridáme asi tretinu snehu, premiešame, pár lyžíc múky premiešanej s kakaom, opäť sneh a striedame, kým nespojíme všetky ingrediencie. Cesto rozotrieme (áno, neleje sa to, má to skôr konzistenciu krému) na plech (20 x 30 cm) vystlaný papierom na pečenie. Pečieme pri trochu otvorenej rúre a teplote 150 stupňov 15 minút (ja som dvierka rúry podoprela drevenou vareškou), potom rúru zavrieme a pečieme ďalších 20-25 min. Po upečení necháme koláč v plechu vychladnúť, potom ho vyberieme a odstránime papier na pečenie. Medzitým sme si pripravili sirup zmiešaním griotky so sirupom, ak nemáte griotku, možno použiť hocijaký likér, ja som použila Tatra tee. Z koláča povykrajujeme kolieska (zbytok cesta zjeme :)), každé poriadne štetcom natrieme sirupom z oboch strán, aj z bokov. Na fotke nie sú všeky koláčiky, nezmestili sa na tanier. Naozaj ich bolo 15 ks. Keď sirup vsiakne, zopakujeme aj 2 krát, je dôležité, aby boli tortičky "mokré". V miske si vymiešame marhuľový džem, je dôležité, aby bol hladký, ak sú v ňom väčšie kúsky ovocia, treba to rozmixovať. Každý koláčik natrieme asi 2-3 mm vrstvou džemu z vrchu (ak sa nám chce, aj z bokov). Následne si nad parou roztopíme čokoládu, pridáme do nej pár kvapiek oleja, aby sa nám koláčiky leskli. Každý koláčik polejeme čokoládou, vyčkáme, kým čokoláda stuhne. Potom ešte môžme na každý kúsok naniesť čokoládu v tvare písmena S. Na to som použila mikroténový sáčok, do ktorého som dala zvyšnú čokoládu a odstrihla na konci rožtek.




  


sobota 1. apríla 2017

Narodeninová torta

Občas treba aj klasiku, ktorú sa mi teraz celkom podarilo vyšperkovať do dokonalosti :)
Budeme potrebovať:
Biely korpus:
- 4 vajíčka
- 150 g kryštálového cukru
- 1 vanilkovýcukor
- 1 dl vody
- 1 dl slnečnicového oleja
- 210 g polohrubej múky
- 1 prášok do pečiva
Hnedý korpus:
- 2 vajíčka
- 75 g kryštálového cukru
- 1/2 vanilkový cukor
- 50 cl vody
- 50 cl slnečnicového oleja
- 98 g polohrubej múky
- 7 g kakaa
- 1/2 prášok do pečiva
Čokoládový krém:
- 1/2 l mlieka
- 1 čokoládový puding Dr. Oetker
- 3 L cukru
- 100 g čokolády (52 % Lidl)
- 100 g masla
Mascarpone krém:
- 250 g mascarpone
- 125 ml smotany na šlahanie
- 3 PL práškového cukru

- 500 g mrazeného ovocia
- marhuľový džem
- 50 g čokolády na varenie
- 10 g Cery


V rúre vyhriatej na 160 stupňov si upečieme biely korpus (asi 25 min). Na dobrý korpus je dôležité najprv vymiešať žĺtky s cukrom, potom pridať suché ingredience, premiešať a napokon primiešať vyšľahaný sneh z bielkov. Ak máme len jednu formu na pečenie, po upečení, keď korpus len trošku vychladne, vyberieme ho z formy. Tú opláchneme a opäť vystelieme papierom na pečenie. Vylejeme hnedé cesto a opäť pečieme. Biely korpus si pozdĺžne rozkrojíme na polovice, ak je treba, zarovnáme tú polovicu, ktorá bola v pôvodnom korpuse vrchná a všetky korpusy necháme vychladnúť. Medzitým si pripravíme krémy a ovocie. Mrazené ovocie si na panvici jemne zohrejeme kým nie je mäkké. Odstavíme z plameňa. Smotanu na šľahanie si mixérom vymixujeme na šľahačku a primiešame ju k mascarpone s cukrom. Vypracujeme hladký krém, do ktorého pridáme šťavu zo zohriateho ovocia na panvici. Krém bude pekne ružový. Na čokoládový krém si podľa návodu z mlieka, cukru a pudingu uvaríme puding. Nad parou roztopíme čokoládu, ktorú keď troška vychladne, primiešame k maslu a urobíme si čokoládové maslo. Vychladnutý puding (pozor na kožku, ktorá sa na vrchu začne tvoriť, ak ho nebudete chladiť za stáleho miešania) primiešame k čoko maslu a mixérom vymiešame na hladký krém. 
Každý korpus dobre popicháme vidličkou. Spodný, biely korpus natrieme džemom a uložíme na ňho ovocie. Šťava z ovocia časom presiakne cez cesto a bude dobre vláčne. Na ovocie nanesieme mascarpone krém. Položíme hnedý korpus natretý džemom. Mascarpone krém nanesieme aj po bokoch a uhladíme. Na hnedý korpus natrieme čokoládový krém a na záver dáme na vrch biely korpus. Ten na vrchu a po bokoch potrieme čokoládovým krémom a uhladíme. Dáme na niekoľko hodín (najlepšie na noc) do chladničky. Tortu na vrchu ozdobíme čokoládovou polevou (vo vodnom kúpeli si roztopíme čokoládu s cerou) a ovocím.







Mocca cheesecake

Opäť ďalší cheesecake, pre milovníkov kávy sa určite stane tým top, ako u mňa. Toto je proste nebo!

Budeme potrebovať:
- 200 g sušienok
- 80 g roztopeného masla
- 500 g mascarpone
- 300 g kyslej smotany
- 1 espresso
- 130 g trstinového cukru
- 1/4 šálky smotany na šľahanie
- 3 vajíčka
- 1 ČL vanilkového extraktu
- štipka soli
- 1/3 šálky smotany na šľahanie
- cca 70 g čokolády na varenie

Sušienky rozmixujeme, pridáme roztopené maslo a dobre premiešame. Na dno tortovej formy dáme papier na pečenie a sušienku zmes dobre vtlačíme na dno i okraje tortovej formy. Dáme do vyhriatej rúry (160 stupňov) a pečieme asi 10 minút. Opatrne si zohrejeme smotanu na šľahanie, keď je už horúca, prilejeme k nej malé silné espresso. Buď také z kávovaru alebo zaliatu zrnkovú kávu, v tomto prípade espresso k šlahačkovej smotane prilejeme cez sitko. Premiešame a necháme vychladnúť. V miske si zatiaľ premiešame mascarpone s kyslou smotanou a cukrom, kým sa to nespojí. Prilejeme smotanové espresso. Po jednom pridávame vajíčka a po každom dobre rozmixujeme. Napokon pridáme ešte štipku soli a vanilkový extrakt. Túto zmes vylejeme na predpečené cesto, formou dobre potrasieme a po bokoch pobúchame vareškou, aby nám vystúpili všetky bubliny, ktoré rozpľaskneme. Pečieme asi 60 min, kým sú boky už pevné a stred ešte trasľavý. Pre lepšiu vláčnosť môžte dať na dno rúry pekáč s vodou. Po dopečení koláč necháme v rúre pri otvorených dvierkach vychladnúť, potom ho dáme do chladničky na minimálne dve hodiny. Na vrch si pripravíme čokoládovú polevu. Nad parou si zohrejeme smotanu na šlahanie, ku ktorej pridáme nalámanú, alebo na menšie kúsky nakrájanú čokoládu. Rozmiešame na mliečnu polevu, ktorú vylejeme na cheesecake a necháme stuhnúť. Môžeme zdobiť čučoriedkami alebo iným ovocím. Podávame s kávičkou! :)


Banánové koláčiky s arašidovým maslom

Ak máte chuť na niečo sladké, no zároveň nie veľmi nezdravé, tieto koláčiky by to mohli spĺňať.
Budeme potrebovať:
- 1 starší banán
- 1 hrnček hladkej múky
- 1 hrnček ovsených vločiek
- 1 ČL kypr. prášku
- 1/2 ČL kukuričného škrobu
- 1/2 ČL škorice
- 1 vajíčko
- 1/3 hrnčeka mäkkého masla
- 1/3 hnčeka kokosového cukru
- 1/3 hrnčeka arašidového masla

Maslo si vymiešame s cukrom do hladka, pridáme roztlačený banán, vajíčko a arašidové maslo. Mixérom dobre premiešame. Pridáme všetky suché ingredience a opäť dobre premiešame. Rúru si predhrejeme na 170 stupňov. Cesto lyžicou ukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie a vyformujeme z neho koláčiky. Pečieme asi 10 minút, kým okraje nie sú hnedo-zlatisté.



Fazuľové muffiny

Spôsob, ako zase raz oblbnúť deti (a aj dospelých), je ponúknuť im tieto "čokoládové" muffiny, v ktorých nie je ani štipka čokolády a ani štipka múky. 
Budeme potrebovať:
- 2 plechovky červenej fazule
- 3/4 hrnčeka trstinového cukru
- 3 vajíčka
- 6 PL kokosového oleja
- 6 PL kakaa
- 1 ČL škorice
- 1,5 ČL kypr. prášku
- štipka soli

Fazule z plechovky zlejeme, prepláchneme a mixérom rozmixujeme. V miske si do peny vymiešame vajíčka s cukrom a kokosovým olejom, potom pridáme fazule a opäť rozmixujeme do hladka (možno sa to nie úplne podarí, to však nevadí). Pridáme ostatné suché ingredience a dobre premiešame. Plníme muffinové košíčky alebo vylejeme na plech na pečenie, resp. do tortovej formy. Muffiny pečieme pri teplote 160 stupňov asi 25 minút, koláč bude potrebovať viac. 


piatok 10. marca 2017

Kokosovo-limetkové kura

Minule som tak hľadala, ako inak pripraviť kuracie prsia, nech to nie je nuda. A našla som tento fantastický recept.
Budeme potrebovať:
- 4 kuracie prsia
- 1 L kokosového oleja
- 1/2 cibule
- 1 čili paprička
- 1 šálka kuracieho vývaru
- 1 limetka
- 1 ČL vňate koriandra (petržlenu)
- 1 malá plechovka kokosového mlieka
- 1 ČL chrenu
- soľ, čierne korenie

Kuracie prsia očistíme, rozkrojíme pozdĺžne na tenšie plátky, alebo naklepeme. Nasolíme, okoreníme. Na kokosovom oleji ich opražíme z oboch strán, mäso nemusí byť už úplne mäkké, pretože neskôr sa bude ešte trochu dusiť. Mäso vyberieme z panvice, odložíme na bok, vo výpeku opražíme na drobno nakrájanú cibuľu, kým nie je mäkká. Pridáme vývar, nakrájanú čili papričku (nemusí byť), vňať koriandra, šťavu z limetky. Privedieme k varu a povaríme asi 5 minút. Pridáme kokosové mlieko a opäť necháme variť asi 5 minút. Na záver ešte pridáme lyžičku chrenu, premiešame a do omáčky dáme kuracie prsia. Prikryjeme pokrievkou a dusíme 5-10 minút, kým mäso nie je úplne mäkké. Podávame s ryžou. 


Karfiolové guľky

Možno trochu netradičná príloha, ale za to veľmi chutná. A zdravšia ako vyprážaný karfiol! Ako stvorené na jednohubky, dokonca aj pre deti.
Budeme potrebovať:
- 1 malý karfiol
- 2 vajíčka
- 3/4 šálky strúhaného eidamu
- 1/2 šálky strúhaného parmezánu
- 1/2 šálky strúhanky
- 1 strúčik cesnaku
- soľ

Karfiol rozoberieme na ružičky a uvaríme v osolenej vode do mäkka. Scedíme a vychladnutý posekáme na malé kúsky. Dáme do misy, pridáme rozmiešané vajíčka, eidam, parmezán, strúhanku, rozpučený cesnak a soľ. Poriadne premiešame a necháme odstáť cca 20 minút. Rúru si predhrejeme na 170 stupňov. Z karfiolovej zmesi tvarujeme rukami guľky, ktoré ukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie. Pečieme do zlatista, cca 20 minút. 


Slaný karamel

Slaný karamel je proste závislosť, to sa nedá prestať jesť ... Na polevu na cheesecake (a ešte aj do zásoby) budeme potrebovať:
- 200 g kryštálového cukru
- 90 g masla
- 120 ml šľahačkovej smotany
- 1 ČL soli

V širšom hrnci na miernom ohni rozpustíme cukor. Treba to stále miešať drevenou vareškou, časom sa začnú tvoriť z cukru takéto hrudky: 


Neprestávame miešať, ono sa to zleje napokon do takejto tekutiny:


Opatrne a postupne pridávame maslo. Ja som si hrniec dala na horák bez zapnutého plynu, pretože karamel začne tvoriť bubliny a praskať, tak treba dávať pozor, aby ste sa nepopálili. Za stáleho miešania sa tam maslo postupne rozpustí a môžme to opäť vrátiť na plyn.


Keď je maslo úplne rozpustené a zmiešané s karamelom (nespojí sa to úplne) opatrne začneme prilievať smotanu. Opäť dajte hrniec radšej bokom a až po chvíľke opäť naspäť. Nechajte prevrieť asi 1 minútu. Odstavíme z ohňa, pridáme soľ a rozmiešame. Takto to nejako potom vyzerá:


Necháme vychladnúť a použijeme ako polevu na koláč. Trocha sa mi z toho ešte zvýšilo, skladujeme v uzavretej nádobe v chladničke a potichúčky vyjedáme :)







Mrkvový krém s červenou šošovicou

Tak táto polievka odteraz patrí do kategórie top polievky, tak ľahké a tak dobré ... A nie je to len kokosovým mliekom :)

Na 4 - 6 porcií budeme potrebovať:
- 2 lyžičky rasce
- kúsok zázvoru
- 600 g mrkvy
- 140 g červenej šošovice
- 1 l vývaru
- 130 ml kokosového mlieka
- mletá pálivá červená paprika
- soľ, mleté čierne korenie
- olivový olej

V rozohriatom hrnci na sucho opečieme rascu (asi 1 min), kým začne uvoľnovať arómu. Polovicu potom odoberieme a odložíme. Do hrnca s rascou prilejeme asi lyžicu olivového oleja a opražíme na ňom ošúpaný a na jemno nakrájaný zázvor. Pridáme mrkvu (nakrájanú na kolieska), šošovicu, vývar a kokosové mlieko. Varíme spolu, kým mrkva a šošovica nie sú mäkké. Rozmixujeme do hladka, dosolíme, dokoreníme. Podávame posypané červenou paprikou (alebo čili) a odloženou rascou.



sobota 14. januára 2017

Novoročná torta

Nový rok treba začať veľkolepo a taká je aj táto torta. Príprava je síce trochu dlhšia, ale výsledok stojí za to!
Budeme potrebovať:
Cesto:
- 4 banány
- 280 g hladkej múky
- 1 ČL kypriaceho prášku
- štipka soli
- 130 g trstinového cukru
- 1/2 ČL mletej škorice
- 2 vajíčka
- 225 ml slnečnicového oleja
- 400 g krájaného ananásu
- 1/2 PL vanilkovej esencie
- 80 g sušených brusníc
- 100 g nesolených arašidov
- 50 g vlašských orechov
- 450 g ošúpaných sladkých zemiakov
Krém:
- 1 balenie (250 g) mascarpone
- 200 g masla izbovej teploty
- 1 vanilkový cukor
- 80 g kryštálového cukru
- 1/2 ČL vanilkovej esencie
- asi 50 g mletých vlašských orechov

Banány položíme na plech vystlaný papierom na pečenie a pečieme v rúre predhriatej na 180 stupňov asi 20 minút, kým nie sú banány čierne a mäkké. Necháme vychladnúť, ošúpeme a v mixéri z nich spravíme pyré. V poriadne veľkej miske si zmiešame všetky suché ingrediencie (múku, kypriaci prášok, cukor, škoricu a soľ). V inej miske si poriadne vymiešame vajíčka, olej a banánové pyré. Pridáme na malé kúsky nakrájaný ananás, arašidy, esenciu, brusnice a vlašské orechy, ktoré sme rozdrvili na menšie kúsky. Premiešame. Sladké zemiaky nastrúhame na hrubšom strúhadle a pridáme k tejto zmesi, opäť premiešame. Takto pripravenú hmotu pridáme do misky so suchými ingredienciami (ja som zistila, že ani nemám takú veľkú misku, tak som to miešala vo veľkom hrnci) a poriadne spolu premiešame. Cesto rozdelíme na dve časti a dáme ho piecť do 2 tortových foriem vystlaných papierom na pečenie. Cesto je dosť husté, je treba ho roztiahnuť po celom dne a vrch zarovnať. Pečieme obe naraz pri teplote 170 stupňov asi 40 minút (formy som v rúre počas pečenia 1x vymenila na "poschodiach"), kým vrch nie je zlato-hnedý.
Upečené cestá necháme vychladnúť asi 10 minút, potom ich vyberieme z formy a necháme úplne vychladnúť. Medzitým si pripravíme krém. Mascarpone vymiešame do hladka, pridáme maslo, esenciu a cukor a vymiešame hladký krém. Keď už je cesto úplne vychladnuté, natrieme jedno z nich polovicou krému a  prikryjeme druhým cestom, rovnou stranou nahor. Vrch tiež potrieme krémom (prípadne aj boky) a posypeme orechami.




Medové koláčiky

Zdravá alternatíva k medovníkom a ešte aj chutná :)
Budeme potrebovať:
- 350 g hladkej špaldovej múky (dala som aj trochu pohánkovej)
- 200 g medu
- 1 vajíčko
- 105 g zmäknutého masla alebo kokosového oleja (dala som mix)
- 7,5 g sódy bikarbóny
- 1/2 ČL perníkového korenia
- 1/2 ČL mletej škorice
- slivkový džem
- vlašské orechy

V miske vymiešame maslo s medom a vajíčkom, potom vmiešame suché ingrediencie a vypracujeme cesto, ktoré necháme aspoň 2-3 hodiny odstáť v chladničke. 
Z cesta vytvarujeme guľôčky, v ktorých strede opakom varešky urobíme jamku. Každú naplníme džemom a na vrch dáme orech. Pečieme pri teplote 175 stupňov asi 7 minút.