pondelok 29. decembra 2014

Mrkvovo-špaldové tyčinky

No a teraz niečo na silvestrovské chrumkanie, pri ktorom nebudete mať až taký pocit viny :)

Budeme potrebovať:
- 150 g na jemno nastrúhanej mrkvy
- 280 g špaldovej múky
- 50 ml olivového oleja
- 50 ml vody
- 1 vajíčko
- soľ, korenie
- sezamové semienko/rasca/bylinky na posypanie

K nastrúhanej mrkve pridáme múku, olej, vodu a polovicu rozmiešaného vajíčka (druhú použijeme na potretie cesta). Vypracujeme cesto (ak je riedke, pridáme ešte múku), ktoré vyvaľkáme na plát hrubý 3-4 mm. 


Potrieme ho vajíčkom, osolíme, okoreníme a posypeme sezamom/rascou, kto čo má rád. Nakrájame tyčinky, a upečieme ich na plechu vystlaným papierom na pečenie. Pečieme pri teplote 175 stupňov asi 15 minút. 



















Zapíjame vínom :)

piatok 26. decembra 2014

Orechový medovník

Ak máte radi orechy, tak toto je koláč koláčov. Taký vianočný, čo musí byť!
Budeme potrebovať:
cesto
- 500 g hl. múky
- 2 vajcia
- 2 lyžice medu
- 200 g Hery alebo masla
- 2 lyžičky sódy bikarbóny
orechová zmes
- 125 g masla
- 2 lyžice medu
- 130 g prášk. cukru
- 230 g nasekaných orechov
krém
- 800 ml mlieka
- 6 lyžíc polohrubej múky
- 130 g kryštálového cukru
- 125 g masla

Z múky, vajec, medu, hery a sódy bikarbóny vypracujeme vláčne cesto, ktoré zabalíme do fólie a necháme odpočívať v chladničke aspoň pol hodinu. 

Cesto rozdelíme na polovice a každú vyvaľkáme na plát, ktorý dáme na plech vystlaný papierom na pečenie. Prvý, čistý plát pečieme v rúre vyhriatej na 170 stupňov asi 8 minút. Na druhý plát rozotrieme orechovú zmes. Orechy nasekáme na malé kúsky (ja som ich dala do mixéra), pridáme ich na panvicu, na ktorej sme si roztopili maslo, pridáme cukor a med. Za stáleho miešania varíme pár minút, aby sa všetko spolu dobre spojilo. 
















Túto zmes rozotrieme na druhý plát cesta a dáme piecť do rúry na 10-12 minút. Obidva pláty necháme vychladnúť a medzitým si pripravíme krém. Prevaríme mlieko a pridáme doň cukor a múku. Uvaríme hustú kašu. Ja som ju spravila ako puding, odliala som si trošku mlieka do menšej misky, v nej som múku a cukor rozmiešala metličkou a naliala do vriaceho mlieka. Takto vám nevzniknú hrudky. Je však veľmi dôležité aby kaša bola dostatočne hustá, inak krém bude z koláča vytekať. Takže v prípade potreby pridajte ešte trochu múky. Keď kaša vychladne, po lyžiciach ju pridáme k vymiešanému maslu a spravíme hladký krém. Tento kréme potom rovnomerne natrieme na čistý plát cesta, na vrch položíme orechový a zatlačíme. Pláty sa zdajú tvrdé, no keď koláč chvíľu postojí, pláty od krému zmäknú. 







Dobrú chuť! Pokým ešte je ... :)

streda 24. decembra 2014

Humenská vianočná kapustnica

Tak sa tento rok stalo, že prvýkrát sviatkujem bez rodičov, čo znamená, že nebude mamina kapustnica a niekto ju musí uvariť. Tak som jej volala, ako to vlastne robí. Myslím, že sa celkom vydarila! :) Tento recept tu bude minimálne pre mňa, keď ju raz zase budem musieť spraviť ja ... Čo si nenapíšeš, to si nepamätáš :)

Budeme potrebovať:
- 1 kg kvasenej kapusty
- 3 nožičky klobásy (môžu byť rôzne druhy)
- 2 nožičky spišských párkov
- 2 nožičky viedenských párkov
- 2 hrste sušených hríbov
- 1 stredná cibuľa
- olej
- bobkový list
- červená paprika
- soľ a korenie na dochutenie

Hríby si na noc namočíme. Ráno ich scedíme a dáme variť asi na 20 min. Keď sú hotové, scedíme a necháme vychladnúť. Kapustu tiež zlejeme, kyslú vodu však zachytíme, možno ju budeme potrebovať. Kapustu, ak je veľmi kyslá, premyjeme vo vode, pokrájame a dáme variť do väčšieho hrnca spolu s bobkovým listom, až pokým nezmäkne. Moja sa varila asi hodinu. Vychladnuté hríby si pokrájame na menšie kúsky, klobásku a párky na kolieska. Klobásku opražíme na oleji, vyberieme z výpeku a pridáme ku kapuste spolu s pokrájanými hríbmi. Varíme ďalších asi 20 min, nakoniec pridáme párky. Vo výpeku upražíme cibuľu pokrájanú na stredne veľké pásiky. Podľa toho, ako nám klobáska zafarbila polievku, pridáme k cibuli červenú papriku, prípadne trochu čili, premiešame a všetko vlejeme do hrnca. Premiešame a varíme pokým nie sú aj párky mäkké. Ochutnáme a ak je polievka málo kyslá, prilejeme odloženú vodu z kapusty a necháme ešte prevrieť. Dochutíme soľou a korením podľa potreby. Toto sa však možno oplatí urobiť až na druhý deň, keď kapustnica postojí a prejdú ňou všetky chute.

  
Dobrú chuť!

utorok 16. decembra 2014

Mandarínkový koláč s mascarpone

Tak toto chcela byť pôvodne variácia na Nigellu, ale keďže som doma nemala mandľovú múku, a ani s cukrom som to nechcela preháňať, vznikol nejaký mix, ktorý napokon dobre chutil a opäť sa po koláčiku len zaprášilo.

Budeme potrebovať:
- 250 g špaldovej múky
- 90 g trstinového cukru
- 6 mandarínok
- 6 vajec
- 2 lyžičky prášku do pečiva
- 250 g mascarpone
- 70 g bielej čokolády

Tri mandarínky ošúpeme, ak majú kôstky, zbavíme ich kôstok a rozmixujeme v mixéri na kašu. Nigella tie mandarínky (jej musia byť bio) varí v šupke 2 hodiny, vykôstkuje a aj so šupkou rozmixuje (no chcelo sa mi? nie :)). Ak by sa človeku chcelo ešte babrať, tak mesiačiky mandarínok zbaví aj blanky, no ak ste leniví, tak rozmixujete celé mesiačiky ako ja. Zmiešame so žĺtkami vymiešanými s cukrom, pridáme múku s práškom do pečiva a napokon vyšľahané bielka. Ja som do cesta pridala ešte lyžičku pomarančového pesta, ktoré sme minule robili s kamarátkou Soňou (šupky z dvoch bio pomarančov sme varili asi hodinu s klinčekmi a celou škoricou - krásne sa takto prevonia byt; vodu sme scedili, odobrali škoricu i klinčeky a len šupky rozmixovali. Pridali trochu trstinového cukru a pesto bolo na svete). Takto to cesto má echt pomarančovo-mandarínkový nádych, ale myslím, že aj bez pesta by to bolo v poho. Cesto vylejeme do tortovej formy vystlanej papierom na pečenie a pečieme pri teplote 175 stupňov 30-35 minút. Keď koláčik vychladne, na vrch ešte dáme krém, ktorý si pripravíme tak, že nad parou rozpustíme bielu čokoládu, ktorú potom vymiešame s mascarpone. Po krajoch ozdobíme  mesiačikmi zo zvyšných troch mandariniek. 



 Mňam :)

sobota 13. decembra 2014

Pečená cvikla so slaninkou a balkánskym syrom podľa Soni

Tak túto chuťovečku stačí raz vyskúšať a stanete sa závislí. Možno si ju pripraviť len tak na večer k vínu alebo ako prílohu k jedlu. Jednoduché a dokonalé. Soničkina verzia so slaninkou je neprekonateľná :)

Budeme potrebovať:
- 2 cvikly
- balkánsky syr
- anglická slanina na tenko nakrájaná (napr. Lidl)
- olivový olej

Cviklu ošúpeme a nakrájame na tenké kolieska (asi 4 mm). Poukladáme do zapekacej misy alebo na plech vystlaný papierom na pečenie. V oboch prípadoch dno potrieme olivovým olejom i kolieska cvikly zvrchu. Jemne osolíme, okoreníme (napr. bazalkou) a dáme piecť do vyhriatej rúry (160 stupňov) na asi 20 min. Po 20 minútach kolieska otočíme, a pečieme ďalších 20 min. Potom na každé koliesko cvikly dáme kúsok slaninky a plátok balkánskeho syra a pečieme ešte ďalších 10-15 min. 


Vianočné pečivo (medovníčky a maslové keksíky)

Vždy sa teším na pečenie vianočných koláčikov, človek trochu spomalí a začne si uvedomovať, že sa blíži koniec roka, čo pre mňa najprv znamená koniec semestra a až potom Vianoce :) Skúsenosť je však taká, že do Vianoc sa tie koláčiky zjedia (to bude asi tým, že ich porozdávam) a potom treba upiecť ďalšie. Tuším si dnes pustím koledy k pečeniu :)

Medovníky
- 400 g hl. múky
- 170 g prášk. cukru
- 50 g masla
- 2 vajcia
- 1 lyžica rumu
- 3 lyžice medu
- 1 lyžica sódy bikarbóny
- korenie na perníčky (cca  2 lyžice)

- 1 vajíčko na potretie
- (vlašské orechy na zdobenie)
Všetky ingrediencie dáme do misy a vypracujeme cesto, ktoré dáme odstáť do chladničky aspoň na 30 min. Cesto vyvaľkáme na hrúbku cca 6-7 mm a vykrajujeme medovníčky. Tie ukladáme na plech vyložený papierom na pečenie a každý kúsok potrieme vyšľahaným vajíčkom. Niektoré môžme ozdobiť vlašskými orechmi. Pečieme pri teplote 150 stupňov (teplovzdušná rúra) asi 5 min. 


Maslové keksíky
- 225 g masla
- 75 g prášk. cukru
- 275 g hl. múky
- 75 g krupice
- 1 vajíčko
- kôra z jedného citróna
- štipka soli

Maslo vymiešame s cukrom, pridáme múku, krupicu, vajíčko, štipku soli a kôru z citróna. Premiešame a vypracujeme hladké cesto. Cesto zabalíme do potravinovej fólie a necháme odpočívať v chladničke aspoň 30 min. Potom ho rozvaľkáme na hrúbku asi 6-7 mm a vykrajujeme keksíky, ktoré pečieme na plechu vystlanom papierom na pečenie pri teplote 160 stupňov asi 7 minút. 

Penne carbonara s údenou makrelou

Jamie Oliver je pán, ktorý je výmyselník ako sa patrí. Namiesto slaninky dal do cestovín údenú makrelu a netradičné carbonara boli na svete. Skúsila som i ja, vynikajúce! Pripomenulo mi to detstvo, keď otec kúpil domov údenáča, vybral kostičky a my deti sme papkali mäsko a oblizovali si prsty. Dnes údenáča už skoro vôbec nekupujem, ale toto je príležitosť :)

Budeme potrebovať (2 porcie):
- 1 menšia cibuľa
- 1 menšia mladá cuketa
- 1 vetvička čerstvého rozmarínu
- 1 menšia údená makrela
- 1 vajíčko
- 0,5 dcl mlieka
- 20 g strúhaný parmezán
- olivový olej
- 180 g penne

Cestoviny uvaríme podľa návodu, pri zlievaní si odložíme trochu (asi pol šálky) vody, v ktorej sa cestoviny varili. Medzitým ošúpeme cibuľu a na jemno ju nakrajáme. Cuketu umyjeme, vysušíme, odrežeme konce a prerežeme pozdĺžne na polovice a tie ešte na polovice. Dostaneme špicaté hranoly, z ktorých nakrájame 1cm široké kúsky. Na panvici rozpálime olivový olej, pridáme cibuľu a cuketu, jemne osolíme a okoreníme.  Na miernom ohni dusíme 5 min. Potom pridáme rozmarín a kúsky odkostenej makrely. Dusíme ešte ďalších 5 min. Makrela by sa mala rozpadnúť na menšie kúsky. Odstavíme z ohňa. Napokon pridáme uvarené cestoviny a poriadne premiešame. Pridáme trochu odloženej vody, aby boli cestoviny vláčne. V miske si vymiešame vajíčko s mliekom, pridáme parmezán. Túto zmes vylejeme na cestoviny a rýchlo premiešame. Dôležité je, aby sa nám z toho nespravila praženica, ale jemná omáčka, preto to nerobíme na ohni. Hneď podávame.

  

štvrtok 20. novembra 2014

Sépiové špagety s kaviárom

Čo s čiernymi špagetami, ktoré dostanete ako výslužku po niekoho ceste v Taliansku? Ja som trochu googlila a na nejakej nemeckej stránke našla tento recept. Opäť, veľmi jednoduchý, chuť skvelá.

Na 2 porcie potrebujeme:
- 200 g sépiových špagiet
- 15 g masla
- šťavu z polovice citróna
- 20 g strúhaného parmezánu
- asi 120 ml šľahačky
- 25 g červeného kaviáru
- 20 g píniových orieškov
- soľ, mleté čierne korenie

Na suchej panvici opražíme píniové oriešky, keď chytia farbu, dáme ich bokom. Na panvici necháme roztopiť maslo, medzitým dáme variť špagety v osolenej vriacej vode. Do roztopeného masla vyšťavíme polovicu citróna a trochu spolu povaríme. Pridáme šľahačku, soľ a korenie a na jemnom ohni varíme asi 5 minút. Odstavíme. Hotové špagety dáme do omáčky, premiešame, pridáme nastrúhaný parmezán a opäť dobre premiešame - parmezán by sa mal "roztopiť", keďže všetko máme poriadne teplé. Na záver pridáme oriešky a kaviár, premiešame a rovno servírujeme.


Dobrú chuť!

nedeľa 9. novembra 2014

Rizoto s údeným lososom a citrónom

Tak opäť rizoto, tentokrát trochu netradičné ingrediencie, ale ako vždy, experimentovanie stálo za to.

Na 4 porcie budeme potrebovať:
- 300 g ryže na rizoto
- 125 g údeného lososa
- 2 väčšie ružičky brokolice (nemusí byť)
- nastrúhaná kôra a šťava z pol citróna
- 3 vetvičky čerstvého tymiánu
- 1 l vývaru
- 1 dl bieleho vína
- 1 menšia cibuľa
- olivový olej
- 1 PL masla

Na olivovom oleji si opražíme na drobno nakrájanú cibuľu, pridáme ryžu a pražíme, kým nie je sklovitá. Podlejeme vínom. Až keď sa víno odparí, pridávame postupne po žufanke vývaru a miešame vždy, pokým sa vývar neodparí. Brokolicu si nakrájame na malé kúsky a asi v polovici varenia ryže ju pridáme k rizotu. Keď už máme len 2 žufanky vývaru, pridáme citrónovú kôru a šťavy, nakrájaného lososa a lístočky tymiánu. Za občasného miešania dovaríme a odstavíme z plameňa.. Necháme dojsť pod pokrievkou, ale ešte predtým pridáme maslo, ktoré necháme v rizote roztopiť. Pred podávaním premiešame.


Dobrú chuť!



Jablkový cheescake so škoricou

Kto má rád chuť škorice, v kombinácii s jablkami, tak tento koláčik je pre ňho ako stvorený. Inšpiráciu som opäť našla tu

Budeme potrebovať:
sušienkový základ:
- 220 g sušienok
- 100 g masla
- za hrsť orechov (napr. vlašských)
plnka:
- 500 g mascarpone
- 1 kyslá smotana (200 g)
- 3 vajíčka
- 1 detská jablková výživa (150 g)
- 1 PL mletej škorice
- 3/4 šálky hnedého cukru
- 1 PL kukuričného škrobu
poleva:
- 5-6 jabĺk
- 1 PL masla
- 1/4 šálky detskej jablkovej výživy
- 1 ČL mletej škorice
- 1 PL hnedého cukru
- 2-3 PL vody

Sušienky rozdrvíme, orechy rozmixujeme a všetko zmiešame s roztopeným maslom. Tortovú formu vystelieme papierom na pečenie a sušienkovú zmes na dno a trochu aj na boky poriadne natlačíme. Odložíme do chladua medzitým si pripravíme plnku. Mascarpone zmiešame s kyslou smotanou, pridáme výživu, vajíčka, cukor, škoricu a škrob. Dobre vymiešame na hladký krém, ktorý vylejeme na sušienkový základ. Pečieme vo vyhriatej rúre na 160 stupňov asi 60 minút.
Keď koláč vychladne, dáme ho aspoň na 2 hodinky do chladničky a potom spravíme ešte polevu. Jablká ošúpeme, vyberieme stred a pokrájame na tenké plátky. Tie opražíme na masle asi 3 min. Keď sú už jablká studené, poukladáme ich na cheescake a polejeme polevou, ktorú si pripravíme nasledovne: výživu na panvici zmiešame s cukrom, škoricou a vodou a privedieme k varu. Miešam, kým nevznikne hustá omáčka.


Dobrú chuť!

Cestoviny s brokolicou a sardelami

Tento recept som si požičala od Jamieho, strašne ma zaujímalo spojenie brokolice a ančovičiek, výsledok fakt stojí za to.

Na 2 porcie potrebujeme:
- 200 g cestovín
- 8 nakrájaných sardelových filetiek
- 2 hrste chlebových krutónov
- 1 strúčik cesnaku
- 1/4 čili papričky
- 200 g brokolice
- olivový olej
- soľ, čierne korenie

V jemne slanej vode uvaríme cestoviny, scedíme a asi 1-2 poháre vody, v ktorej sa varili, si necháme bokom. V malej panvičke rozpálime olivový olej, pridáme polovicu sardeliek a lyžicou ich stláčame, pokým sa nerozpustia. Pridáme chlebové krutóny (tie som spravila tak, že som kúsok chleba dala do hriankovača a potom ho nakrájala na kocky) a miešame, kým sa neobalia olejom a nie sú chrumkavé. Vo veľkej panvici rozpálime olivový olej, pridáme na jemno nakrájaný cesnak a pražíme, kým nezmäkne, ale nesmie sa zafarbiť. Pridáme na drobno nakrájanú čili papričku a zvyšok sardel, ktoré opäť vareškou pučíme, kým sa nerozpadnú. Brokolicu rozoberieme na ružičky, tie nakrájame na tenké rezy a pridáme ich k tejto sardelovej zmesi. Zalejeme vodou, ktorú sme si nechali z cestovín a brokolicu takto povaríme (voda sa musí takmer všetka odpariť, mala by nám zostať kvázy omáčka). Jemne osolíme (pozor, sardely sú slané) a okoreníme. Keď je brokolica hotová, pridáme uvarené cestoviny a premiešame. Servírujeme na vrchu s krutónmi, ktoré sme sme si pripravili v malej panvičke.

 
 

pondelok 27. októbra 2014

Kokosový cheescake

Tak toto mi vŕtalo v hlave dosť dlho, ako môj obľúbený cheescake spojiť s ešte obľúbenejším kokosom. A po troche googlenia vzniklo toto, och, či to bolo dobré ... :)

Budeme potrebovať:
- 200 g kakaových sušienok
- 80 g roztopeného masla
- 1 lyžica kokosového mlieka

- 500 g mascarpone
- 100 g philadelpie
- 100 g cukru
- 3 vajíčka
- 6 lyžíc kokosového mlieka
- 50 g strúhaného kokosu
- kôra a šťava z 1/4 citróna

Sušienky rozdrvíme, zmiešame ich s roztopeným maslom a kokosovým mliekom. Tortovú formu vystelieme papierom na pečenie a sušienkovú zmes poriadne vtlačíme do pripravenej formy na dno a dáme piecť do vyhriatej rúry (180 stupňov) na 10 minút.
Medzitým si pripravíme plnku: vymiešame mascarpone so syrom philadelphia, pridáme cukor, kokosové mlieko, kokos, citrónovú kôru, šťavu a vajíčka. Miešame, pokým nevznikne hladký krém. Ak je krém príliš vodnatý (bude závisieť od konzistencie kokosového mlieka), poprášime hladkou múkou.
Na vychladnutý korpus zo sušienok vylejeme plnku a jemne formou zatrasieme, aby sa povrch pekne uhladil. Pečieme vo vyhriatej rúre na 180 stupňov asi 15 minút, potom teplotu znížime na 120 stupňov a dopekáme ešte cca 45 minút.


No nie je krásny? :)


nedeľa 26. októbra 2014

Cviklové rizoto s parmezánom a orechami

Tak toto rizoto prekvapilo na plnej čiare, obávala som sa, čo z toho bude, predsa len, spojené chute vyzerali netradične, ale oplatilo sa. Bola to mňamka. A ešte aj zdravá! :)

Na 4 porcie budeme potrebovať:
- 1 l zeleninového vývaru
- asi 400 g varenej cvikly
- olivový olej
- 1 červená cibuľa
- 2 strúčiky cesnaku
- 300 g ryže na rizoto
- 100 ml červeného vína
- strúhaný parmezán
- trochu masla
- hrsť nasekaných vlašských orechov
- bylinky podľa chuti (tymian, bazalka...)
- soľ, mleté čierne korenie

Cviklu dôkladne umyjeme (nešúpeme!) a predvaríme. Vychaldnutú ošúpeme a pokrájame na malé kocky alebo pretlačíme na zemiakovom koliesku s mriežkou. Na panvici rozpálime olivový olej, pridáme na drobno nakrájanú cibuľu a cesnak, opražíme. Pridáme ryžu, opražíme do sklovita a podlejeme vínom. Miešame až pokým sa víno nevsaje. Pridáme cviklu, nasekané bylinky a podlievame vývarom, až pokým nie je ryža hotová. Po odstavení primiešame do rizota nastrúhaný parmezán a nasekané orechy, všetko dobre premiešame. Nakoniec pridáme ešte 3 plátky masla a pod pokrievkou necháme dojsť. 

Dochutíme soľou a korením. Červené víno k tomu, dokonalé. 

Losos s cuketovým ragú

Keď máte chuť na lososa a neviete čo k nemu, určite vyskúšajte tento recept, cuketové ragú je famózne a pritom tak jednoduché. 

Na 2 porcie budeme potrebovať:
- 2 menšie cukety
- 2 filety z lososa
- asi 8 cherry paradajok
- 5 strúčikov cesnaku
- 1 dl bieleho suchého vína
- čerstvú bazalku
- trochu masla
- soľ, čierne korenie
- olivový olej
- čerstvý tymián - 2 vetvičky
- šťava z 1/2 citróna

Cukety umyjeme, vysušíme, odkrojíme konce a nakrájame na tenké kolieska. 3 strúčiky cesnaku olúpeme a nakrájame na tenké plátky. Na panvici rozpálime olivový olej a cesnak orestujeme dozlatista. Pridáme cuketu, osolíme, okoreníme a opekáme asi 3-4 min. Podlejeme vínom a necháme krátko povariť. Pridáme paradajky a pár lístkov bazalky. Dusíme spolu kým nie je cuketa mäkká. Odstavíme a pridáme trochu masla na zhustenie a dobre premiešame.
Filety zbavíme kože, osolíme a okoreníme z oboch strán. Na panvici roztopíme maslo, filety opečieme z 1 strany a pridáme zvyšný cesnak (prekrojený na 1/4-tiny) a vetvičky tymiánu. Opečieme aj zo zvyšných strán, no nie veľmi, aby losos zostal šťavnatý.
Pridať popis

Pred servírovaním lososa ešte pokvapkáme citrónovou šťavou a uložíme ho na cuketové ragú. Dobrú chuť!

Karamelový apple pie

Našla som jeden milý blog, ktorý ma inšpiroval k tomuto koláčiku, karamelové Salko bolo priam magické. Ani som nevedela, že také niečo existuje, ale hneď v prvom obchode (Tesco) som ho našla. A áno, už s ním netreba nič robiť, len použiť do koláča, žiadne niekoľko hodinové varenie, to už spravili za nás. Proste hotový karamel! :)

Budeme potrebovať:
cesto:
- 450 g polohrubej múky
- 1 lyžica cukru
- 180 g masla 
- 7 lyžíc vody

plnka:
- 6-7 jabĺk
- 1 salko karamel
- 3 lyžice hnedého cukru
- 1/2 vanilkového cukru
- 4 lyžice kukuričného škrobu
- lyžička škorice
- štipka muškátového oriešku a soli
- 1 bielok

V mise vymiešame všetky ingrediencie na cesto, vypracujeme tuhšie cesto, ktoré zabalíme do potravinárskej fólie a necháme odpočívať v chladničke aspoň 1 hodinu.


Medzitým si ošúpeme jablká, nakrájame ich na menšie kocky a zmiešame so salkom karamel. V menšej miske si zmiešame ešte škrob s cukrom, škoricou, muškátovým orieškom a štipkou soli. Pridáme k jablkám a poriadne premiešame. 










Cesto vyberieme z chladničky, rozdelíme na polovice a vyvaľkáme na veľkosť plechu aj s okrajmi. Preložíme ho na plech, ktorý sme vymastili maslom, naň navrstvíme karamelové jablká a prikryjeme druhou polovicou cesta (na okrajoch dobre spojíme). Na vrch rozotrieme vyšľahané bielko.









Pečieme vo vyhriatej rúre na 180 stupňov 50-60 minút. Na studenú jeseň ako stvorené. 





Morčacia roláda plnená tekvicou a mozzarellou

Tak som zase raz vyskúšala Marcelov recept, lákali ma zelené fazuľky, ktoré ja fakt môžem, aj keď jeden by si povedal, že prečo som nespravila len fazuľky :). Ale tak bolo aj mäsko a bolo ho dosť aj na 3 dni.

Na 4 porcie budeme potrebovať:
- 850 g morčacích prsných rezňov v celku
- 1/2 tekvice hokkaido
- olivový olej 
- soľ, čierne korenie
- čerstvý tymian
- 1 mozzarella 
- 3 lyžice masla
- 5 strúčikov cesnaku
- rozmrazené fazuľové lusky
- petržlenová vňať

Tekvicu ošúpeme, rozkrojíme na polovicu, dužinu vyberieme a nakrájame na kocky. Dáme na plech vystlaný papierom na pečenie, pokvapkáme olivovým olejom, jemne osolíme a okoreníme a pečieme vo vyhriatej rúre na 180 stupňov asi 15 minút.
Medzitým si očistíme mäso, rozrežeme tak, aby sme dostali čo najväčší kus v celku, naklepeme ho, osolíme a okoreníme. Do stredu poukladáme upečenú tekvicu, na ňu natrháme kúsky mozzarelly. Mäso zrolujeme do tvaru rolády a dáme do alobalu, ktorý sme v strede po dĺžke potreli maslom. Mäso zrolujeme do alobalu, ten na koncoch dobre zatočíme a dáme ešte do druhej vrstvy alobalu. Preložíme na plech, do jeho 1/3 dáme vodu a pečieme v rúre asi 40 minút.
Ešte si pripravíme fazuľové lusky. Na panvici rozohrejeme olivový olej s trochou masla, pridáme na drobno nasekaný cesnak a orestujeme ho do zlatista. Pridáme fazuľové lusky, ktoré orestujeme asi 2-3 minúty. Na záver dochutíme petržlenovou vňaťou.


Dobrú chuť!

Rýchla polievka z tekvice hokkaido

Ostal mi kúsok tekvice, ktorú mi bolo ľúto vyhodiť, tak som ukuchtila túto výbornú polievku, do ktorej som dala, čo som mala :)
Na 3 porcie budeme potrebovať:
- 1/2 tekvice hokkaido
- 1 jablko
- 2 zemiaky
- 1 cibuľa
- soľ, čierne korenie
- čerstvý tymián
- maslo
( 2 mrkvy - tie som nemala, tak neboli)

Tekvicu ošúpeme, prepolíme a vnútro vydlabeme. Nakrájame na kocky, tak isto ako zemiaky a jablko. Všetku zeleninu opražíme na troche masla, podlejeme vodou, osolíme a okoreníme a dusíme pod pokrievkou. Keď je zelenina mäkká, polievku odstavíme a ponorným mixérom rozmixujeme. Dochutíme soľou, čiernym korením a lístkami tymiánu.  


Podávame s tekvicovým olejom, prípadne s opraženými tekvicovými semienkami, dobré sú aj kúsky mozarely.

Mexické ragú s tortilami

Opäť vydarený recept z dielne Marcela Ihnačáka, ktorý som trošku upravila, aby to bolo ešte rýchlejšie a (predpokladám) rovnako chutné.

Na 4 porcie budeme potrebovať:
- 500 g mletého bravčového mäsa
- 1 plechovka miešanej fazule s kukuricou (napr. z Lidla)
- 1 cibuľa
- 3 strúčiky cesnaku
- 1 malý paradajkový pretlak
- 2 červené papriky
- 1 čili paprička
- 1 dl zeleninového vývaru
- soľ, korenie, olivový olej
- tortila placky

Cibuľu a cesnak nakrájame na drobno a opražíme na olivovom oleji. Pridáme mleté mäso, dôkladne opečieme, treba dávať pozor, aby nevznikli veľké hrudky. Ochutíme soľou a korením, pridáme papriku nakrájanú na tenké pásiky a podlejeme vývarom. Dusíme asi 10 - 15 min, pridáme fazuľu s kukuricou z plechovky (spolu s nálevom), nakrájanú čili papričku, pretlak a ešte spolu podusíme, kým nie je paprika dostatočne mäkká. 
Tortilu krátko opečieme na suchej panvici do chrumkava a nakrájame na trojuholníky. 


Dobrú chuť!

nedeľa 28. septembra 2014

Hruškovo-orechové koláčiky

Tak tento recept ma zaujímavú históriu, ktorá začala na chate u kamarátov v dedinke Baďan. Čo nespraví jedna hruška na dvore ... Podujala som sa, že tie popadané pozbieram, očistím a niečo z nich uvaríme. To mohli byť asi 4 hodiny poobede. Tu zjavne zlyhal môj odhad, pretože tých hrušiek bolo stále viac a viac a džem sme dovarili o 2 hej ráno. 


Ale tak šibalo nám kvalitne, od 10 večer sme hovorili už iba anglicky a riešili sme, ako sa po anglicky napríklad povie: viečko, zaváranina, žufanka. Viete to? Až doma som začala hútať, čo s tým hruškovým džemom (Petrov nezabudnuteľný preklad: pear jellyfish) a napadli ma takéto mini koláčiky. Spojila som viacero receptov dokopy a výsledok stal fakt za to. Veď vyskúšajte :).








Budeme potrebovať:
Cesto:
- 300 g hladkej múky (špeciál 00 extra)
- kôra z jedného citróna
- 175 g masla
- 100 g cukru
- 3 vaječné žĺtka
- 3 g prášku do pečiva
- štipka soli

Hrušková plnka:
- hruškový džem
Orechová plnka:
- orechy
- práškový cukor
- rum
Mandľová plnka:
- mandľové lupienky
- práškový cukor
- voda
Čokoládová poleva: 
- čokoláda na varenie
- cera

V mise zmiešame múku s cukrom, štipkou soli, práškom do pečiva a citrónovou kôrou. Pridáme maslo, dobre premiešame a napokon pridáme vaječné žĺtky. Vymiešame cesto, ktoré zabalíme do kuchynskej fólie a necháme odstáť v chladničke. Medzitým si pripravíme plnky: orechy/mandle (množstvo podľa toho, čo máte radšej, ja som použila asi 100 g orechov a 50 g mandlí) rozmixujeme v mixéri, osladíme cukrom podľa chuti a aby sa nám zo zmesi vytvorila kaša, pridáme lyžicu rumu/vody. 


Z cesta si odkrojíme časť, z ktorej na pomúčenej doske rukou vyšúľame šúlec o priemere asi 2 cm. Ten pokrájeme nožom na valčeky dlhé asi 3 cm. 












Dlaňou každý valček roztlačíme na koliesko - podľa veľkosti košíčka/formičky. Ja som robila 2 veľkosti - v muffinovej forme, do ktorej som naukladala papierové košíčky a vo formičkách, ktoré som len pomúčila a kolieska uložila priamo do nich. 










Všetky koláčiky naplníme hruškovým džemom, naň dáme orechovú/mandľovú plnku alebo hocičo iné, ja som mala doma ešte vanilkový puding, tak aj ten som vyskúšala. Na niektoré koláčiky som ešte z cesta spravila mriežku. Pečieme vo vyhriatej rúre na 170 stupňov asi 10-15 minút dovtedy, kým cesto nechytí farbu.







Na niektoré koláčiky môžme dať ešte čokoládovú polevu. Dobrú chuť!


piatok 26. septembra 2014

Rizoto s tymiánom a tekvicou hokkaido

V obchode na mňa v poslednom čase pozerajú tekvice, tak som dumala, čo s nimi. A našla som recept na toto rizoto, ktoré som trochu upravila (napríklad pridala tymián) a stalo sa tak mojím obľúbeným :)

Budeme potrebovať:
- 1 malá až stredná tekvica hokkaido
- guľatozrná ryža na rizoto 
- 4 strúčiky cesnaku
- 1 cibuľa
- olivový olej
- 1 dl suchého bieleho vína
- soľ, čierne korenie
- 1/2 l vývaru 
- trochu strúhaného parmezánu
- 2 vetvičky tymiánu
- plátky masla

Rúru si predhrejeme na 180 stupňov. Tekvicu dobre umyjeme, vysušíme, ale neošúpeme, iba odrežeme kraje. Prerežeme na polovice, vydlabeme jadierka a nakrájame na mesiačiky. Spolu s neolúpanými strúčikmi cesnaku dáme na plech vyložený papierom na pečenie, pokvapkáme olivovým olejom a a dáme piecť asi na 30 min.


Necháme vychladnúť a potom nakrájame na kocky. Polovicu z nich dáme do mixéru, spolu s cesnakom a rozmixujeme do hladka. Tu musím upozorniť, že s tým mixovaním opatrne, tekvica je síce mäkká, ale mixovaním sa z nej spraví lepkavá hustá kaša, na ktorej som si ja  mixér odpálila. Ale nevadí, rizoto bolo aj tak dobré :). 











Ryžu pripravíme klasicky: na rozpálenom oleji upražíme na jemno nasekamú cibuľu do sklovita, pridáme ryžu a za stáleho miešania opečieme. Vlejeme víno a varíme, až kým sa tekutina navsiakne/neodparí. Potom postupne prilievame po naberačke vývar, vždy pridáme ďalšiu naberačku, až keď sa predchádzajúca vsiakla. Nakoniec primiešame tymián, pyré z tekvice a aj tekvicové kocky. Podľa chuti dosolíme, okoreníme a odstavíme. Na záver pridáme plátky masla a pod pokrievkou necháme dojsť. 


Podávame s nastrúhaným parmezánom a  bielym vínom :).

Špagety s údeným lososom v kokosovej omáčke

Ak sa vám nepozdávajú chute tohto jedla, verte mi, je to len klamlivý odhad, kombinácia je napokon neuveriteľná. Navyše, je to rýchlo hotové.

Na 2 porcie budeme potrebovať:
- 100 g údeného lososa 
- 200 ml kokosového mlieka
- 200 g špagiet
- nastrúhaný muškátový oriešok
- pár lístkov mäty

Špagety si uvaríme podľa návodu, môžu byť tvrdšie, dovaria sa v omáčke. Na suchej panvici si opražíme pokrájaného lososa, asi 1 min, pridáme kokosové mlieko a muškátový oriešok. Necháme prevariť a pridáme uvarené špagety. Premiešame a spolu ešte varíme 1-2 min, kým špagety nedôjdu. Ozdobíme mätou a podávame.


Dobrú chuť!

streda 17. septembra 2014

Apple pie

Ak chcete ísť na istotu, odporúčam tento apple pie, za ktorým sa budú všetci oblizovať. Tým, že jablká je dostať i v zime, i v lete, o to univerzálnejší koláč.

Budeme potrebovať:
Cesto:
- 350g hladkej múky, 
- lyzička soli, 
- 2 lyžice cukru, 
- 226 gramov masla/hera, 
- 60 ml studenej vody 
Jablková plnka:
 - 8- 10 jabĺk, 
- 70 g hnedého cukru,
- 1 vanilkový cukor, 
- 2-4 PL citrónovej šťavy (aby jablká nezhnedli), 
- štipku soli, 
- 1 lyžička škorice, 
- ¼ lyžičky muškátového orieška, 
- 1/2 balíčka zlatý klas 
- plátky masla, 
- strúhanka na cesto
- vajíčko na potretie, 
- hnedý cukor na krustu


Na cesto zmiešame všetky suroviny okrem vody, dobre premiešame a vypracujeme cesto. Nakoniec pridáme studenú vodu. Cesto dáme odpočívať do chladničky na pol hodinu a medzitým si pripravíme jablká. Tie ošúpeme a nakrájame na menšie kúsky (kocky/plátky). Zmiešame so všetkými surovinami okrem masla a necháme odstáť. Jablká pustia šťavu, tú netreba vylievať, zmieša sa s pridaným zlatým klasom a v koláči vytvorí dobrú, kvázy pudingovú, zmes. Dáme si predhriať rúru na 200 stupňov. Z chladničky vyberieme cesto, rozdelíme ho na polovice, jednu dáme ešte do chladničky. Z druhej vyvaľkáme kruh, ktorý položíme do formy vymastenej maslom. Cesto popicháme vidličkou, posypeme jemne strúhankou (aby cesto nebolo od jabĺk moc rozmočené) a rozložíme naň jabĺčka. Tie dobre utlačíme, aby medzi nimi bolo minimum vzduchu.


Na jablká dáme plátky masla. Druhú polovicu cesta vyberieme z chladničky a rozvaľkáme. Rozvaľkané cesto položíme na jablká, kraje zatočíme do vnútra. Cesto opäť poprepichujeme vidličkou a v strede spravíme otvor, napr. v tvare +.








Cesto potrieme vajíčkom a posypeme cukrom, ktorý nám vytvorí chrumkavú krustičku. Prvých 15 minút pečieme pri teplote 200 stupňov, potom teplotu znížime na 170 a pečieme ďalších cca 45 minút. Pri pečení mi cukor začal čiernieť, tak som cesto po úvodných 10-15 minútach prikryla alobalom a odkryla až na posledných 5 minút pečenia. Jablká budú mať tendenciu ešte púšťať štavu, pre istotu dajte pod koláč plech s papierom na pečenie, aby ste si nezašpinili ani rúru, ani plech. 



Nuž a toto je výsledok, o ktorom tu tak básnim. Dobrú chuť!

Makový koláč s jahodami

Tak tento koláčik pečiem už roky, spája sa v ňom prekvapivo dobrá kombinácia maku a jahôd, proste treba vyskúšať :). Kto má rád vyššie cesto, nech si dávku znásobí, táto čo uvádzam je pri plechu rozmerov 35x25 cm vysoká asi 1 cm.

Budeme potrebovať:
Cesto:
- 100 g prášk. cukru
- 1 vanil. cukor
- 1 škoricový cukor
- 4 vajcia
- 100 g mletého maku
- 70 g hladkej múky
- 100 g Hery
Krém:
- 300 g čerstvých jahôd
- 250 ml smotany na šľahanie
- 2 lyžice prášk. cukru
- 1 vanil. cukor
- 500 ml kyslej smotany
- 20 g mletej želatíny
- 1 lyžica citrónovej šťavy
Želé:
- 200 g čerstvých jahôd
- 1 balíček červeného tortového želé

Mäkkú Heru vymiešame s 30 g prášk. cukru, vanil. a škoricovým cukrom. Pridáme žĺtky a potom sneh vyšľahaný so zvyškom prášk. cukru. Nakoniec do masy zapracujeme mak a múku. Cesto vylejeme na plech vystlaný papierom na pečenie a pečieme pri teplote 165 stupňov (teplovzdušná rúra) asi 25 minút.
Medzitým si pripravíme krém: citrónovú šťavu zmiešame s 50 ml vody a vsypeme do nej želatínu, ktorú necháme napučať. Kyslú smotanu ochutíme vanilk. a prášk. cukrom, pridáme vyšľahanú šľahačku a na malé kúsky pokrájané jahody. Želatínu jemne zohrejeme (nesmie vrieť), kým sa nerozpustí a vmiešame do nej postupne pár lyžíc krému. Vždy premiešame. Je dôležité vždy primiešavať krém do želatíny, aby sa nám želatína nezdrcla. Nakoniec zmiešame želatínu so zvyškom krému a poriadne premiešame. 


Jahodový krém natrieme na vychladnutý plát cesta a dáme chladiť do chladničky. Teraz si už len pripravíme želé. Jahody priečne pokrájame na tenké kolieska. Tie rozložíme na jahodový krém a zalejeme jemne stuhnutým tortovým želé, ktoré sme si pripravili podľa návodu na obale. Dáme chladiť do chladničky, aspoň na 2 hodiny, až potom krájame. Najlepšie je, keď koláčik bude v chladničke celú noc, cesto tak viac zmäkne.






Podávame s kávičkou pri slnečniciach :)

Mäsové guľky s grilovaným baklažánom

Nejak sa mi doma nakopil baklažán, tak som rozmýšľala, čo s ním a pomohol google :) Tento recept som našla na http://www.theguardian.com a dobre mi tak! Naozaj to stalo za to! :)

Na 4 porcie budeme potrebovať:
- 2 baklažány
- 3 menšie paradajky
- 2 strúčiky cesnaku
- 350 g mletého mäsa (ja som dala zmes bravčového a hovädzieho)
- 1 vajíčko
- 1 cibuľa
- 1 zemiak
- petržlenová vňať
- 1 dcl kurací vývar
- olej, soľ čierne korenie
- trochu mandľových lupienkov alebo píniových orieškov

Baklažán nakrájame na kolieska, posolíme, necháme na chvíľu vypotiť a potom ho na grilovacej panvici z oboch strán ugrilujeme. Keď máme hotovo, ugrilované kolieska pokrájame na menšie časti. Teraz si pripravíme mäsové guľky: do misy dáme mäso, vajce, nakrájanú cibuľu a petržlenovú vňať, nastrúhaný zemiak, lyžičku soli a podľa chuti čierne korenie. Dobre premiešame a sformujeme guličky vo veľkosti ping-pongových loptičiek. Rúru zohrejeme na 160 stupňov. Na panvici si rozpálime olej a guličky z každej strany prudko opečieme. Do zapekacej misy dáme ugrilované kúsky baklažánu, primiešame nakrájané paradajky, rozpučený cesnak, na vrch dáme mäsové guľky. Zmes polejeme vývarom a pečieme v rúre prikryté alobalom asi 40 minút. Nakoniec dáme alobal dole a pečieme ešte asi 10-15 min. 


Podávame posypané upraženými orechami a nakrájanou petržlenovou vňaťou (na ktorú som ja zabudla :)).



sobota 13. septembra 2014

Cisársky trhanec

Po krátkom výlete v Rakúsku a na radu kamaráta Janka mi nedalo neskúsiť tento rýchly recept na sladkú večeru/raňajky.

Na 2 porcie budeme potrebovať:
hrsť hrozienok
2 a pol PL rumu
2 vajíčka
1/2 vanilkového cukru
1 PL kryšt. cukru
štipka soli
125 g hl. múky
250 ml mlieka
25 g masla

Hrsť hrozienok necháme namáčať v rume asi na pol hodinu. Žĺtka vyšľaháme s vanil. a kryštálovým cukrom a štipkou soli. Vmiešame múku, mlieko a rozpustené maslo. Bielka vyšľaháme a pridáme k cestu. Nakoniec pridáme hrozienka bez rumu. 


Na panvici rozpustíme maslo a nalejeme cesto asi 1 cm vysoké. Upečieme z oboch strán do zlatista a obracačkou rozštvrtíme. Štvrťky natrháme na malé kúsky, posypeme trochou kryšt. cukrom a necháme skaramelizovať. 










Podávame posypané práškovým cukrom, ako prílohu kompót (ja som práve žiaden nemala, tak som si naservírovala smotanový krém s ananásom a kokosom z Lidla :)) 

Marhuľový koláč s rozmarínom

Krásne prevoňaný koláč olivovým olejom a rozmarínom. Má skôr jesennú náladu, no s čerstvými marhuľami je fajn aj na studenšie letné dni:)

Budeme potrebovať:
¾ šálky olivového oleja
1 citrón
1 PL nasekaného čerstvého rozmarínu
1 šálka hladkej múky
5 vajec
¾ šálky + 1 ½ PL trstinového cukru
10 čerstvých marhúľ (rozdelených na polovice a vykôstkovaných)

Rúru predhreme na 180 stupňov, tortovú formu vymažeme olivovým olejom a vystelieme papierom na pečenie. Múku si zmiešame s citrónovou kôrou a rozmarínom. Žĺtky vyšľaháme s cukrom, pridáme olivový olej a 1 a pol PL šťavy z citróna. Potom primiešame pripravenú múku a sneh z bielkov. Cesto nalejeme do formy, na vrch poukladáme polky marhúľ, vnútornou stranou nahor (môžme ich namočiť v múke, aby nepadli na dno ako mne). Nakoniec koláč posypeme cukrom, aby sa vytvorila chrumkavá chrustička. Pečieme asi 45 minút. 


Dobrú chuť! :)

Ananásový koláč

Jednoduchá príprava, šťavnatý zážitok :)
Budeme potrebovať:
4 vajíčka
1 vanilkový cukor
1⁄2 šálky šťavy z ananásového kompótu
1⁄2 šálky oleja
1 šálka ananásu nakrájaného na drobno
1 šálka mrkvy nastrúhanej najemno (asi 2 stredne veľké mrkvy)
1 prášok do pečiva
1 ČL citrónovej alebo pomarančovej kôry
3/4 šálky práškového cukru
2 šálky polohrubej múky

Mrkvu očistíme, nastrúhame najemno, ananás scedíme (šťavu zachytíme) a nakrájame na drobno. Žĺtka vymiešame s cukrom, prišľaháme olej a šťavu z ananásu. Pridáme múku s práškom do pečiva, potom mrkvu a ananás. Napokon pridáme sneh z bielkov a všetko dobre premiešame. Pečieme vo vymastenej a múkou vysypanej bábovkovej forme na 160 stupňov (teplovzdušná rúra) asi 50 min.



Bábovku poprašíme práškovým cukrom, môžeme podávať s ananásom.

nedeľa 10. augusta 2014

Tagliatelle s pečenou tekvicou

Ďalšia variácia na tekvicu, tentokrát maslovú, s trochou byliniek na balkóne a o zaujímavý obed je postarené :)

Budeme potrebovať (4 porcie):
- asi 250 g cestovín (tagliatelle, pappardelle, snáď aj farfalle) 
- 1 kg maslovej tekvice
- 2 vetvičky tymiánu
- pár lístkov šalvie
- 50 g masla
- mandľové lupienky
- olivový olej
- soľ 



Tekvicu ošúpeme, zbavíme jadierok a nakrájame na tenké plátky. Rúru si predhrejeme na 180 stupňov. Do pekáča dáme tekvicu, premiešame s 2 lyžicami olivového oleja, pridáme lístky tymiánu a soľ a poriadne premiešame. Pečieme asi 20 minút, kým tekvica nezmäkne a jemne neskaramelizuje. 
Dáme variť cestoviny a zatiaľ si na troške olivovového oleja opražíme na panvici trochu mandlí. Keď už máme hotovo, mandle presypeme bokom do misky, panvicu utrieme papierovou utierkou do čista a pridáme maslo, ktoré rozohrejeme. 


Doň dáme šalviu, cestoviny a tekvicu. Premiešame, aby sa cestoviny obalili maslom.
Jednotlivé porcie posypeme ešte opraženými mandľami. Dobrú chuť!

utorok 5. augusta 2014

Špagetové muffiny s hráškom a šunkou

Tento recept som našla v časopise Dobré jedlo, vyzeralo to dobre i chutne, tak som skúsila.

Na 12 kúskov budeme potrebovať:
- 100 g šunky (dala som údenú)
- 200 g špagiet
- 200 ml mlieka
- 4 vajcia
- 150 g hrášku
- 50 g strúhaneho syra
- 1 cottage cheese 
- 2 lyžice nasekanej petržlenovej vňate
- čierne korenie
- soľ
- tuk na potretie formy

Špagety uvaríme, medzitým si nakrájame šunku a v mise vyšľaháme mlieko s vajíčkami, ktoré osolíme a okoreníme. Uvarené špagety zmiešame so šunkou a hráškom a pomocou lyžice a vidličky natočíme špagetovú zmes a premiestnime ju do muffinovej formy, ktorú sme predtým vymastili tukom.


Špagety zalejeme mliekovo-vajíčkovou zmesou a na vrch každej muffinky dáme nastrúhaný syr. Pečieme vo vyhriatej rúre na 200 stupňov asi 20 minút.



Počas pečenia si ešte zmiešame cottage cheese s nasekanou petržlenovou vňaťkou. Túto zmes potom dáme na upečené muffiny. Dobrú chuť.

Dusený králik s rozmarínom

Tak na tento recept od Marcela Ihnačáka z Lidl kuchyne som sa chystala od Veľkej noci a konečne prišiel ten správny čas. Králika som naposledy jedla asi na základnej škole, keď dedko nejakého milého zajačika poslal na onen svet a otec ho v nedeľu spravil na obed, ale vôbec som si nepamätala, ako to chutilo.

Budeme potrebovať:
- 1 celý králik
- morská soľ
- čierne korenie
- hladká múka
- olivový olej
- 10 strúčikov cesnaku
- 4 vetvičky čerstvého rozmarínu
- 200 ml suchého bieleho vína
- 500 ml kuracieho alebo zeleninového vývaru
- 4 lyžice masla
- 250 g čerstvého špenátu
- biely chlieb

Králika umyjeme, odrežeme krvavé a mastné časti a naporcujeme ostrým nožom na menšie časti. Osolíme a okoreníme. V hrnci si rozpálime väčšie množstvo olivového oleja, v ktorom sprudka opečieme králika obaleného v hladkej múke do zlatohneda zo všetkých strán. Pridáme 6 roztlačených strúčikov cesnaku, lístky z rozmarínu a premiešame. Králika podlejeme vínom. Počkáme, kým sa alkohol odparí a potom králika zalejeme vývarom tak, aby bolo mäso ponorené asi do 2/3. Pod pokrievkou dusíme asi 35-40 minút, pokým nie je mäso mäkké. Občas králika obrátime, aby sme každý kúsok mali v omáčke. Nakoniec pridáme na zjemnenie omáčky do hrnca asi 2 lyžice masla, ktoré necháme v omáčke rozpustiť, hrniec už môže byť odstavený z varenia, maslo dôjde aj samo :)
Medzitým si pripravíme špenát. Ten umyjeme a vysušíme. Na panvici si rozpálime trochu olivového oleja a asi 2 lyžice masla, pridáme na drobno nakrájané 4 strúčiky cesnaku, ktorý opražíme dozlatista. Pridáme špenát, ochutíme soľou a čiernym korením. Sparíme za asi 30 sekúnd a máme hotovo.
Teraz si ešte ugrilujeme chlebíky. Grilovaciu panvicu jemne pokropíme olivovým olejom, keď je už rozohriata, poukladáme na ňu chlebíky, ktoré opečieme z oboch strán.


Na opečené chlebíky rozvrstvíme špenát, naň dáme králika a polejeme omáčkou. Je to fakt delikatesa! Aj keď úprimne, neviem či by som vedela rozoznať, že to nie je kuracie mäso :) V každom prípade to bola mňamka.